روانشناسی

نئو و تحلیل این تست روانشناسی

نئو

معرفی تست روانشناسی نئو

آزمون نئو از پرکاربردترین تست‌های روانشناسی است که مهم‌ترین مزیت آن , اعتبار و دقت بالای نتیجه ها است . انجام تست نئو و تحلیل حاصل آن , زمان زیادی از شما میگیرد البته آزمون نئو از علمی‌ترین تست‌ها برای بررسی بی‌طرفانه و دقیق شخصیت است و میتواند اطلاعاتی در اختیار شما بگذارد که در کمتر تست شخصیت‌شناسی بدست میاد .

آزمایش نئوی سنجمان با کارنامه

تشخیص افسردگی

مطلوب برای تزویج

تیم مشاوران برترانتست نئو را همین حال حاضر استارت نمایید

برای‌دریافت تخفیف تماس بگیرید۰۲۱ – ۸۸۴۹۲۳۳۸

کاربرد آزمایش نئو

آزمایش نئو کلا پنج جنبه از شخصیت شما را می سنجد . پایداری هیجانی تان , برون گرایی یا این که درون گرایی تان , اشتیاقتان به تجربه های تازه , توافق پذیریتان و مسئولیت پذیریتان . به همین علت یک نمره کلی از این آزمایش به دست نمی آید . ۵ نمره به دست میاید که هر کدامشان مربوط به یک عامل شخصیتی شماست .

آزمایش نئو کاربرد گسترده‌ای در زمینه‌های فردی , شغلی , سازمانی و تحلیل رفتار گروه‌های انسانی دارد و در زمینه‌های ازدواج , استخدام و تشخیص اختلالات روانشناسی مورد به کار گیری قرار میگیرد .

مدل پنج عاملی شخصیت

آزمون نئو بر پایۀ نوع پنج عاملی شخصیت ( Big 5 ) تنظیم شده‌است . بیش از سه دهه‌ است که مطرح شده و نتیجه ها سال‌ها تحقیق در زمینۀ روانشناسی شخصیت صفاتی است . دانشمندانی که‌این آزمایش را خلق نموده اند برای چند سال ویژگی های گوناگون شخصیتی را تعیین نموده و پرسشنامه های مفصل را روی مردم اجرا کرده اند .

آن گاه با به کارگیری از روش های پیچیده آماری به 5 عامل بزرگ شخصیت دست یافته اند . این ۵ دلیل عبارتند از روان‌رنجوری یا نوروتیک بودن ( N ) , برون گرایی ( E ) , اشتیاق به تجارب جدید ( O ) , موافق بودن ( A ) و وظیفه‌شناسی ( C ) .

آزمایش نئوی سنجمان

کارنامه قشنگ و کاربردی

بدون نقص ترین کارنامه جانور

مجموعه مشاوران برتراننمونه کارنامه آزمایش نئو کلیک نمایید

برای‌دریافت تخفیف تماس بگیرید۰۲۱ – ۸۸۴۹۲۳۳۸

پرسشنامه نئو

با انجام آزمون نئو , به پنج عامل اصلی شخصیت امتیاز داده میشود . و در نتایج این آزمایش , صفات به صورت طیف نشان داده می شود و از دسته‌بندی‌هایی به سبک MBTI خبری نیست . این زمینه , توجه و صحت نتایج تست نئو را بالا برده اما استفادۀ فردی از اطلاعات را سخت‌تر می نماید .

پرسشنامه NEO , ۵ عامل بنیادی شخصیت و ۶ ویژگی در هر عامل یا همان ۳۰ ویژگی شخصیتی را مورد ارزیابی قرار می دهد و بر این اساس تحلیل کاملی از شخصیت اشخاص را نشان می دهد .

آزمون‌های NEO PI – R و NEO – FFI

آزمایش NEO PI – R علاوه بر سنجش پنج عامل اصلی شخصیت , در هر دلیل , شش صفت را بررسی می کند . این تست ۲۴۰ سوال دارد و نسخۀ کوتاه‌ شدۀ آن به اسم NEO – FFI دارای ۶۰ سوال است و فقط پنج عامل اصلی شخصیت را امتیازدهی می‌کند .

پاسخنامه آزمایش نئو

پاسخنامه تست نئو بر اساس مقیاس لیکرتی ( کاملاً مخالفم , مخالفم , بی تفاوت , موافقم و کاملاً موافقم ) تنظیم شده‌است . نمره گذاری فرم کوتاه تست نئو یعنی NEO – FFI در تمام مواد یکسان نیست .

به‌این معنی که در نمره گذاری بعضا از مواد فرم کوتاه تست نئو , به کاملاً مخالفم نمره ۴ , مخالفم نمره ۳ , بی تفاوت نمره ۲ , موافقم نمره ۱ و کاملاً موافقم نمره 0 تعلق می‌گیرد . در حالی که بعضی دیگر از مواد این فرم کوتاه به صورت عکس حالت گفته شده نمره گذاری می‌شوند .

تفسیر آزمون

در تفسیر آزمون نئو , امتیازات پنج دلیل اصلی شخصیت را دو به دو در کنار نیز قرار میدهند و با اعتنا به بالا و پایین بودن دو مولفه به دسته‌بندی‌هایی میرسند . این دسته‌بندی‌ها تمایلات رفتاری افراد در موقعیت‌های مختلف را میگوید .

نئو

به صورت مثال دو عامل برونگرایی ( E ) و موافق بودن ( A ) در کنار هم قرار گرفتند و یک نوع تیپ‌بندی ایجاد کردند که شیوۀ تعاملات فرد را نشان می دهد .

انجام این تست‌ بدون حضور یک روانشناس اعتبار چندانی برای تشخیص اختلالات روانی ندارد ولی اگر تست را با دقت انجام داده باشید و به طور مثال در صفاتی نوروتیک ( N ) , امتیاز بسیار بالایی به دست بیاید , جا دارد مقداری روی آن اندیشه نمایید .

Related posts
روانشناسی

راز زندگی زیبا در چیست؟

روانشناسی

تاثیر شکرگزاری در زندگی چگونه است؟

روانشناسی زناشوییروانشناسی

همکار بودن باهمسر را چگونه مدیریت کنیم؟

روانشناسی

چرا گاهی مردان سکوت می کنند؟

Sign up for our Newsletter and
stay informed

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *