روانشناسی

نئو و تحلیل این تست روانشناسی

نئو

معرفی تست روانشناسی نئو

آزمون نئو از پرکاربردترین تست‌های روانشناسی است که مهم‌ترین مزیت آن , اعتبار و دقت بالای نتیجه ها است . انجام تست نئو و تحلیل حاصل آن , زمان زیادی از شما میگیرد البته آزمون نئو از علمی‌ترین تست‌ها برای بررسی بی‌طرفانه و دقیق شخصیت است و میتواند اطلاعاتی در اختیار شما بگذارد که در کمتر تست شخصیت‌شناسی بدست میاد .

آزمایش نئوی سنجمان با کارنامه

تشخیص افسردگی

مطلوب برای تزویج

تیم مشاوران برترانتست نئو را همین حال حاضر استارت نمایید

برای‌دریافت تخفیف تماس بگیرید۰۲۱ – ۸۸۴۹۲۳۳۸

کاربرد آزمایش نئو

آزمایش نئو کلا پنج جنبه از شخصیت شما را می سنجد . پایداری هیجانی تان , برون گرایی یا این که درون گرایی تان , اشتیاقتان به تجربه های تازه , توافق پذیریتان و مسئولیت پذیریتان . به همین علت یک نمره کلی از این آزمایش به دست نمی آید . ۵ نمره به دست میاید که هر کدامشان مربوط به یک عامل شخصیتی شماست .

آزمایش نئو کاربرد گسترده‌ای در زمینه‌های فردی , شغلی , سازمانی و تحلیل رفتار گروه‌های انسانی دارد و در زمینه‌های ازدواج , استخدام و تشخیص اختلالات روانشناسی مورد به کار گیری قرار میگیرد .

مدل پنج عاملی شخصیت

آزمون نئو بر پایۀ نوع پنج عاملی شخصیت ( Big 5 ) تنظیم شده‌است . بیش از سه دهه‌ است که مطرح شده و نتیجه ها سال‌ها تحقیق در زمینۀ روانشناسی شخصیت صفاتی است . دانشمندانی که‌این آزمایش را خلق نموده اند برای چند سال ویژگی های گوناگون شخصیتی را تعیین نموده و پرسشنامه های مفصل را روی مردم اجرا کرده اند .

آن گاه با به کارگیری از روش های پیچیده آماری به 5 عامل بزرگ شخصیت دست یافته اند . این ۵ دلیل عبارتند از روان‌رنجوری یا نوروتیک بودن ( N ) , برون گرایی ( E ) , اشتیاق به تجارب جدید ( O ) , موافق بودن ( A ) و وظیفه‌شناسی ( C ) .

آزمایش نئوی سنجمان

کارنامه قشنگ و کاربردی

بدون نقص ترین کارنامه جانور

مجموعه مشاوران برتراننمونه کارنامه آزمایش نئو کلیک نمایید

برای‌دریافت تخفیف تماس بگیرید۰۲۱ – ۸۸۴۹۲۳۳۸

پرسشنامه نئو

با انجام آزمون نئو , به پنج عامل اصلی شخصیت امتیاز داده میشود . و در نتایج این آزمایش , صفات به صورت طیف نشان داده می شود و از دسته‌بندی‌هایی به سبک MBTI خبری نیست . این زمینه , توجه و صحت نتایج تست نئو را بالا برده اما استفادۀ فردی از اطلاعات را سخت‌تر می نماید .

پرسشنامه NEO , ۵ عامل بنیادی شخصیت و ۶ ویژگی در هر عامل یا همان ۳۰ ویژگی شخصیتی را مورد ارزیابی قرار می دهد و بر این اساس تحلیل کاملی از شخصیت اشخاص را نشان می دهد .

آزمون‌های NEO PI – R و NEO – FFI

آزمایش NEO PI – R علاوه بر سنجش پنج عامل اصلی شخصیت , در هر دلیل , شش صفت را بررسی می کند . این تست ۲۴۰ سوال دارد و نسخۀ کوتاه‌ شدۀ آن به اسم NEO – FFI دارای ۶۰ سوال است و فقط پنج عامل اصلی شخصیت را امتیازدهی می‌کند .

پاسخنامه آزمایش نئو

پاسخنامه تست نئو بر اساس مقیاس لیکرتی ( کاملاً مخالفم , مخالفم , بی تفاوت , موافقم و کاملاً موافقم ) تنظیم شده‌است . نمره گذاری فرم کوتاه تست نئو یعنی NEO – FFI در تمام مواد یکسان نیست .

به‌این معنی که در نمره گذاری بعضا از مواد فرم کوتاه تست نئو , به کاملاً مخالفم نمره ۴ , مخالفم نمره ۳ , بی تفاوت نمره ۲ , موافقم نمره ۱ و کاملاً موافقم نمره 0 تعلق می‌گیرد . در حالی که بعضی دیگر از مواد این فرم کوتاه به صورت عکس حالت گفته شده نمره گذاری می‌شوند .

تفسیر آزمون

در تفسیر آزمون نئو , امتیازات پنج دلیل اصلی شخصیت را دو به دو در کنار نیز قرار میدهند و با اعتنا به بالا و پایین بودن دو مولفه به دسته‌بندی‌هایی میرسند . این دسته‌بندی‌ها تمایلات رفتاری افراد در موقعیت‌های مختلف را میگوید .

نئو

به صورت مثال دو عامل برونگرایی ( E ) و موافق بودن ( A ) در کنار هم قرار گرفتند و یک نوع تیپ‌بندی ایجاد کردند که شیوۀ تعاملات فرد را نشان می دهد .

انجام این تست‌ بدون حضور یک روانشناس اعتبار چندانی برای تشخیص اختلالات روانی ندارد ولی اگر تست را با دقت انجام داده باشید و به طور مثال در صفاتی نوروتیک ( N ) , امتیاز بسیار بالایی به دست بیاید , جا دارد مقداری روی آن اندیشه نمایید .

Related posts
روانشناسیروانشناسی زناشویی

همکار بودن باهمسر را چگونه مدیریت کنیم؟

روانشناسی

چرا گاهی مردان سکوت می کنند؟

روانشناسی

بدزبانی کودکان و تربیت آن

روانشناسی

با شاخه نوروسایکولوژی بیشتر آشنا شویم

Sign up for our Newsletter and
stay informed

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *