روانشناسی

بدزبانی کودکان و تربیت آن

بدزبانی

 

چگونه از بدزبانی کودکانمان خودداری کنیم؟

بدزبانی کودکان یکی از معضل های بزرگ هر پدر و مادری است که ممکن است آنها را نگران نماید . برای جلوگیری از بدزبانی کودک تان اولین فعالیت این است که استدلال این بدزبانی را بدانید و از آن جلوگیری فرمایید .

چرا بچه ها بدزبان می شوند؟

بدزبانی و فحش دادن تنها از طریق آموزش و مواجه شدن با این اتفاق در کودکان ساخت می شود . یعنی فرزند شما در حالت بدزبانی قرار گرفته و به کارگیری از کلمه ها و لغت ها زشت یا این که اشکال و اقسام فحش ها را از گویش شخص دیگری آموخته است . حالت بدزبانی می تواند دربرگیرنده یک سریال تلویزیونی باشد که مناسب والدین است خیر نوپا یا این که این‌که ممکن است آشتی در مهد این عمل را انجام داده و . . . ولی بدزبانی صرفا شامل فحش دادن نمیشود و مواقعی مانند صدا زدن بزرگترها با نام کوچک , تهدید کردن , طعنه زدن , گستاخی و فریاد زدن به جای آهسته صحبت کردن را نیز بایستی در گروه بدزبانی قرار اعطا کرد .

1 – الگوی خوبی برای بدزبانی  باشید

درصورتی که دوست ندارید فرزندتان با فریاد سخن بزند خودتان نیز نباید در برابر او و سایر افراد , چنین رفتاری داشته باشید . جای اینکه هر بار زمانی کسی چیزی به فرزندتان می‌دهد به وی بگویید : «یادت رفت تشکر کنی» , خودتان الگوی این رفتار پسندیده برای طفل باشید . هنگامی عمل کوچکی برایتان انجام میدهد از او تشکر فرمائید یا اگر می‌خواهید دختر یا پسر کوچولو به کارگیری از واژه جادویی لطفا را یاد بگیرد , خودتان آنقدر این کلمه را در صحبت با کودک و البته دیگران به فعالیت ببرید تا ملکه ذهن وی شود .

2 – صحیح حرف زدن را به وی یاد بدهید

«درست کلام بزن» ; والدین طفل های بدزبان صد توشه در روز از این عبارت سه واژه ای به کارگیری می نمایند البته آیا آن ها تا به اکنون به کودک شان نشان داده اند که دقیقا منظورشان از درست حرف زدن چیست؟ براین اساس اگر میخواهید طفل شما خوش زبان باشد , باید این مهارت را به وی فراگیری دهید . در صورتی‌که دل تان نمی خواهد فرزندتان با صدای بلند با شما سخن کند , بایستی به وی بگویید که فریاد زدن به جای حرف زدن معمولی یک رفتار غلط است و در منزل شما جایی ندارد .

3 –  جلوی زبان تان را بگیرید و بدزبانی نکنید

مهم‌ترین مربیان بدزبانی طفل , بابا , مامان , اطرافیان و تلویزیون می باشند . اشخاص خانواده , نا آشنا ها و . . . لغت ها زشت یا این که کلام زدن بی ادبانه را یاد میگیرد , بعد آن را تکرار می نماید . توقع نداشته باشید که هنگامی موقع رانندگی و در حضور دختر و پسر کوچک تان , راننده های دیگر را احمق , پشت کوهی و . . . می‌خوانید , این واژه را تعدادی ساعت یا این که تعدادی روز بعداز لهجه وی نشنوید .

4 – به بچه احترام بگذارید

بدزبانی نوعی بازی کسب توجه در کودک ها است , پس کافی است از کوره در بروید و واکنش نشان بدهید تا در بازی سهیم شده و نوپا را به هدفی که داشته برسانید . اگر وی داد میزند , شما با عصبانیت جوابش را ندهید و طوری با او رفتار کنید که انگار مهمان شماست . با احترام گذاشتن به خردسال ها , این رفتار را غیرمستقیم به آنان یاد می دهید .

5 – دور تنبیه را به خاطر بدزبانی  خط بکشید

تنبیه در اغلب موردها نمی تواند جلوی بدزبانی بچه را بگیرد و بهتر است تنها در مواردی حیث شود که رفتار کودک , نیز برای خودش و هم دیگران خطرناک و آسیب زا باشد . تنبیه کردن در این مورد یا کودک را جری تر می نماید یا ترس را به وی یاد می دهد , نه احترام را .

6 – چشم تان را روی بدزبانی  کودک ببندید

یکی از طریق های سفارش شده برای رویا رویی با بدزبانی طفل این است که کاملا این تکان را ندیده بگیرید ; طوری که انگار ابدا آن صحبت زشت را نشنیده اید . زمانی به بدزبانی فرزندتان جواب ندهید , به وی نشان می دهید که نمی تواند با لغات یا این که شیوه بیانش شما‌را ذیل تاثیر قرار دهد .

7 – اجازه بدهید در زمان مشخصی کلمه مورد نظرش را تکرار نماید

شنیدن کلمه احمق و . . . از گویش یک کودک , آزار دهنده است و می تواند سبب ساز شود به خاطر روش تربیتی تان احساس گناه کرده و خودتان را سرزنش کنید که بابا یا مامان خوبی نبوده اید البته اکنون می خواهیم اذن دهید بچه صدها بار در یک بازه مشخص این کلمه را تکرار نماید .

زمانی فرزندتان کلمه ناپسندی را به زبان می‌آورد , به وی بگویید که از این رفتارش متاسفید . آنگاه یک ساعت زنگ دار کوک کنید و از وی بخواهید آنقدر آن واژه و کلمه را تکرار نماید تا ساعت زنگ بزند ; ولی فراموش نکنید به او یادآوری کنید که پس از زنگ ساعت اجازه به کار بردن آن را ندارد .

Related posts
روانشناسی

راز زندگی زیبا در چیست؟

روانشناسی

تاثیر شکرگزاری در زندگی چگونه است؟

روانشناسی زناشوییروانشناسی

همکار بودن باهمسر را چگونه مدیریت کنیم؟

روانشناسی

نئو و تحلیل این تست روانشناسی

Sign up for our Newsletter and
stay informed

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *