روانشناسی

با شاخه نوروسایکولوژی بیشتر آشنا شویم

با شاخه نوروسایکولوژی بیشتر آشنا شویم

نوروسایکولوژی متخصص اعصاب است که به تشخیص و پیشگیری و درمان ایراد های رفتاری , عاطفی و ذهنی می‌پردازند .
نورو به مضمون‌ عصب و سایکولوژی به مفهوم روانشناسی است ; براین اساس ترکیب نوروسایکولوژی را میتوان به صورت عصب روانشناسی ترجمه کرد . در برخی متون به آن روانشناسی عصب نگر هم بیان شده شده‌است .

از ادغام دو کلمه نورو و سایکولوژی میتوان حدس زد که حرفه نوروسایکولوژی تمرکز عمده اش بر مغز و رفتار است . به این سبب نوروسایکولوژی را میتوان بعنوان مطالعه رابطه مغز و رفتار تعریف کرد .

درواقع هدف نوروسایکولوژی فهم رابطه و تأثیر مغز بر روی رفتار است . هرچند انسان همیشه به رابطه مغز و رفتار علاقه داشته است اما علم نوروسایکولوژی علم نسبتاً جدید و جوانی است . رویکردهای قدیمی در نوروسایکولوژی بررسی رابطه بین اسیب موضعی یک منطقه ی مغز و نقایص روان شناختی بود ولی امروزه , نوروسایکولوژی در حال تغيير چارچوب های شیوه شناختی و نظری است به منظور فهمیدن شیوه عمل مغز و روان است .

 

تاریخچه نوروسایکولوژی

شاخه نوروسایکولوژی از نظر تاریخی نه صرفا از رشته روانشناسی بلکه همینطور از رشته هایی همچون پزشکی , آموزش و حقوق مشتق شده‌است . واژه و کلمه نوروسایکولوژی از مخلوط دو واژه و کلمه نورولوژی و روانشناسی به‌وجود آمده است .

نورولوژی تحت عنوان شاخه ای از پزشکی به حساب آورده می شود که با دستگاه اعصاب و اختلالات مرتبط با آن سروکار دارد . روانشناسی هم به عنوان مطالعه علمی رفتار و فرایندهای روانی تعریف شده‌است . یکی از او‌لین افرادی که دو کلمه نورولوژی و روانشناسی را در یک کلمه جدید ترکیب کرد کورت گلدشتاین ( نورولوژیست و روانپزشک آلمانی ) بود که آن را در کتاب خود با نام ارگانیسم در سال ۱۹۳۹ به کار برد .

امروزه نوروسایکولوژی برای توصیف یکی از حوزه های روانشناسی به کار میرود که به شناسایی , کمی سازی و توصیف تغییرات رفتاری که به ساختارهای مغزی مربوط می باشند محدود است و همچنین بررسی انسجام شناختی را در دستور کار قرار داده است .

تاریخچه نوروسایکولوژی

متخصص اعصاب و روان چه می کند؟ بیماران متخصص نوروسایکولوژی که می باشد ؟

متخصصان اعصاب و روان , اشخاص مبتلا به انواع مختلف اختلال های سیستم عصبی را بررسی و درمان می نمایند . آن ها با پزشکان از جمله متخصصان مغز و اعصاب همکاري قربت دارند . انواع بیماریها , بلاها و بیماری های مغز و سیستم عصبی می توانند بر روش احساس , تفکر و رفتار شخص تأثیر بگذارند . علایمی که ممکن است به یک متخصص اعصاب و روان نیاز داشته باشند عبارتند از :

– مشکلات حافظه

– اختلال های خلقی

– مشکلات یادگیری

– مشکل عملکرد سیستم عصبی

اثرات درمان نوروسایکولوژی

چطور خود را برای ارزیابی نورروساکولوژی فراهم کنیم؟

شب پیش از ارزیابی ها خوب بخوابید و به قدر کافی استراحت نمائید .

آگر ازمون شما بعد از صبحانه است صبحانه کامل بخورید . اگر پس از وعده نهار قرار است مورد ارزیابی قرار گیرید حتماً دو ساعت پیش از ورود به کلینیک وعده نهار را سرو نمائید .

 

در شرایطی‌که تحت نظر دکتر خاصی می‌باشید و دارو مصرف میکنید داروهای تان را سر ساعت استفاده فرمائید مگر اینکه قبلا به شما گفته باشند برای ارزیابی خاصی باید موقتا چند ساعتی داروها را قطع کنید .

در شرایطی‌که بطور روتین برای مطالعه از عینک طبی , و لنز چشمی و برای توجه شنوایی از سمعک استفاده میکنید حتماً در جلسات ارزیابی آن‌ها را فراموش نکنید .

تعدادی از ارزیابی های نوروسایکولوژی علاوه بر موردهای متنوع ديگر , مصاحبه هم موردنیاز است . در بعضی شرایط بسته بنظر پزشک و کارشناس احتیاج ا ست یکی از اعضاء خانواده , مریض را همراهی نماید . لطفا در این زمینه همکاري حتمی را بفرمایید .

درک نتایج
متخصص اعصاب و روان نتیجه ازمایش شما را با دیگر اشخاص با سن مشابه مقایسه می نماید .

ارزیابی و نتایج ازمون ممکن است در تعيين کارآیی شیوه های ديگر مؤثر واقع شود . آزمایشات حتی میتواند به شناسایی مشکلات خفیف و جزیی حافظه , یاری دهد .

متخصصان اعصاب و روان با ادراک نحوه عملکرد مغز در مقایسه با کردار , به توسعه یک برنامه درمانی کمک می نمایند . برنامه های درمانی ممکن است شامل دارو , درمان توانبخشی یا این که جراحی باشد .

یک متخصص اعصاب و روان میتواند به تشخیص یک شرایط شناختی , رفتاری یا این که عصبی کمک کند . ملاقات با یک متخصص اعصاب و روان و انجام آزمایشات مورد تجویز آن ها می تواند به درک عمیق تر حالت شما منجر شود . وقتی که امکان دارد پزشکان ديگر نتوانند مسأله را تشخیص دهند , به یک متخصص اعصاب مراجعه‌کنید .

Related posts
روانشناسی

راز زندگی زیبا در چیست؟

روانشناسی

تاثیر شکرگزاری در زندگی چگونه است؟

روانشناسی زناشوییروانشناسی

همکار بودن باهمسر را چگونه مدیریت کنیم؟

روانشناسی

نئو و تحلیل این تست روانشناسی

Sign up for our Newsletter and
stay informed

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *