روانشناسی زناشویی

چرا مردان در روابط خود تنوع طلب می باشند؟

چرا مردان در روابط خود تنوع طلب می باشند؟

مهاجم نیجریه به تازگی همسر اول خود که دختر شایسته 2017 بود را طلاق داده و با دختر شایسته 2018 ازدواج کرد . این قضیه با واکنش های منفی بسیاری روبرو شد . به همین منظور در‌این مقاله مساله تنوع طلبی مردان در ازدواج را بررسی میکنیم .

تکثیر تصاویری از ازدواج دوم مهاجم تیم ملی نیجریه و باشگاه المپیاکوس یونان در شبکه های اجتماعی عالم با واکنش های زیادی رو به رو شده‌است به حدی که بسیاری از طرفدران این تیم باشگاهی از مسئولان خواسته اند که او‌را از تیم اخراج نمایند . وی 31 ساله است و به تازگی از همسرش که دختر برگزیده سال 2017 نیجریه شده بود , طلاق گرفت و با دختر جذاب سال 2018 نیجریه , ازدواج کرد! عوارض این تصمیم از منظر روان شناسی قابل بررسی است که در ادامه مقاله به آنها اشاره می شود .

وقتی خودشناس نباشیم

آدم ها با الگوها یا این که قالب های مشخصی به دنیای خویش مینگرند که به نوعی وام گرفته از نحوه تربیت آنها در دوران کودکی و ارزش های خانوادگی , اجتماعی , فرهنگی و شرعی آن هاست . بدین ترتیب در حالتی که فردی خودشناسی همه جانبه ای از خودش نداشته باشد , نمی داند کجا قرار دارد؟ مقصدش کجاست؟ و از زندگی چه می خواهد؟ در حالتی که شناخت هر شخصی از خودش بدون نقص و درست نباشد , نه فقط موفقیتی نصیب اش نخواهد شد بلکه این قابلیت وجود دارد که به دیگران هم آسیب برساند .

خصوصیتی آسیب زا به نام تنوع طلبی

یکی‌از این خصوصیات آسیب زای انسانی , تنوع طلبی و نیاز مداوم به تغییر در شکل و نوع محرکات بیرونی است . سازگاری حسی سبب می شود که ما از کار های تکراری به ستوه آییم . به صورت مثال پس از خرید یک تلفن همراه جدید , شوق و سلیقه فراوانی داریم اما بعداز گذشت یک یا دو ماه برایمان تکراری و ملال آور می شود . همین دستور در روابط میان زوجین هم مصداق دارد . اشخاص بخش اعظمی از این مسئله شکایت دارند که همسرشان دیگر برایشان عادی و خسته کننده شده و هیجان و شور اوایل شناخت شان رنگ باخته ولی آیا راهکار جدایی و ازدواج دوباره است؟

تنوع طلبی باید مدیریت شود

تنوع طلبی یکی‌از ویژگی های ذاتی بشر است البته در بسیاری از مورد ها باید آن را زیر کنترل درآورد و برایش محدودیت قائل شد وگرنه ناچار خواهیم شد مدام بی حوصله و دلزده باقی بمانیم و مزه رضایت را نخواهیم چشید . امروزه از مهم‌ترین علل گرایش مردان به ازدواج دوباره یا این که داشتن همسر دوم به ویژه در مردانی با موقعیت های اقتصادی عالی و سوپراستارها , تنوع طلبی است .

اثرها نبود پیوند عاطفی بین زوجین

از سایر عللی که باعث تولید این گونه رفتارها می شود , نبود پیوند عاطفی قوی میان زوجین است . زن و شوهرها در زندگی مشترک خود خوبتر است به نیازهای یکدیگر توجه بیشتری داشته باشند و به شخصیت هم احترام بگذارند . رجوع به مشاوره های خانواده در زمان پیش از عقد و در دوران زندگی متاهلی نیز سبب ساز یادگیری بیشتر و خوبتر مهارت های معاش مشترک شده که میتواند اساس گذاری قابل قبولی در جهت پیشگیری از مشکلات بخش اعظمی باشد تا بتوانند پلکان های پیشرفت در زندگی خویش را به خیر طی نمایند . بنابراین و به طور کلی درصورتی که بین زن و شوهری پیوندی عاطفی برقرار باشد , هیچ گاه شاهد گرفتن تصمیم هایی همچون تصمیم مهاجم تیم ملی نیجریه نخواهیم بود .

تاثیر طرز تربیت والدین بر شخصیت فرزند

درصورتی که والدین در دوران کودکی فرزندشان به نیازهای او با مهربانی , عشق , پذیرش و تشویق جواب ندهند , ذهن او زخم می بیند و بچه می‌آموزد که برای خوب جلوه کردن و مورد محبت واقع شدن باید به فردی تبدیل شود که دیگران میخواهند و ویژگی های آسیب زای انسانی از همین جا آغاز میشود و رشد می نماید . اینکه کودک یاد بگیرد باید برای حل یک مشکل خودش را تصحیح نماید خیر سایرافراد را , اهمیت متعددی دارااست . براین اساس دختران و پسران ما بایستی اکثری از مهارت های زندگی را از سنین زیر آموزش ببینند تا در آتی و معاش مشترک خویش در گیر مشکلات کمتری شوند . مسائلی همچون آشنایی مردان و زنان راجع به عاطفه ها یکدیگر , مساله جسمانی و همینطور مطالعه در این زمینه برای جوان ها سبب ساز کم شدن مشکلات آنها در زندگی مشترک شان خواهد شد که پدر و مادر در تشویق آنان برای یادگیری این مهارت ها تاثیرگذار می باشند .

Related posts
روانشناسی زناشوییروانشناسی

همکار بودن باهمسر را چگونه مدیریت کنیم؟

روانشناسی زناشویی

زن متاهل خیانت می کند؟

روانشناسی زناشوییروانشناسی جنسی

رابطه زناشویی و اثر آن در روحیه افراد

روانشناسی زناشویی

بارداری و نکاتی که باید بدانیم!

Sign up for our Newsletter and
stay informed

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *