روانشناسی افراد مسن

سندرم اشیانه خالی چیست؟

سندرم اشیانه خالی

سندرم آشیانه خالی چیست؟ و چه‌طور معالجه می شود؟

سندرم اشیانه خالی نوعی احساس حزن و تنهایی است که بعداز آنکه فرزندان به سبب زندگی جدا یا این که رفتن به دانشگاه برای نخستین بار خانه را ترک می نمایند , والدین یا این که قیم ممکن است به آن در گیر شوند . این سندرم یک عارضه بالینی نیست .
از آن جا که ترک خانه والدین بوسیله جوان بطور کلی رویدادی طبیعی و سلامت است , اکثر زمان ها به علامت های سندرم اشیانه خالی اعتنا نمی شود . این مسأله می‌تواند برای والدین به موقعیت بیماری افسردگی و احساس بی‌انگیزگی منجر شود , به این دلیل که ترک« اشیانه» بوسیله فرزند سبب ساز ایجاد تغییراتی در جریان زندگی پدر و مادر میشود . سندرم اشیانه خالی به خصوص بین مادران خانه‌دار رایج است .

 

علائم سندروم آشیانه خالی

حس غم در چنين مواقعی تماما طبیعی است . همچنين عادی است که بخواهید در حین غیاب فرزندتان اوقاتی را در اتاق او بگذرانید تا احساس نزدیکی بیشتری به وی نمائید . در‌صورتی‌که حس می‌کنید مبتلا سندرم اشیانه خالی می باشید , برخورد های خود و طول مدت آنان را تحت نظر بگیرید . در صورتی‌که حس میکنید که زندگی موءثر شما پایان یافته است یا این که زیاد گریه میکنید و یا این که آن قدر غمگین می باشید که دوست ندارید عزیزان و آشنایانتان را ببینید یا این که سر کار بروید , خوب تر است با یک متخصص مشاوره نمائید .

 

علل سندروم آشیانه خالی

همانطور که قبلاً اشاره شد , وقتی زنی در سطح ای از زندگی خود جای‌دارد که بچه ها در حال ترک خانه می باشند , امکان دارد نزدیک به دیگر تحولات زندگی خود نظیر یائسگی یا این که کنار امدن با مراقبت از والدین پیر خویش نیز باشند .

تحقيقات تازه نشان میدهد که کیفیت ارتباط ها والدین فرزند در چنين شرایطی تبعات مهمی برای هر دو طرف دارد . پدر و مادر وقتی که توانسته باشند رابطه خوبی با فرزندان خود برقرار نمایند , با انتقال به اشیانه خالی بهره های زیاد زیادی می‌برند . کینه , گوشه گیری و تضادها در ارتباطات بین پدر و مادر و فرزندان , پشتیبانی و حمایت در میان نسلی را در زمانی که فرزندان در اولِ جوانی فراوان به آن احتیاج دارند و پدر و مادر در آستانه پیری کاهش میدهد .

در گذشته تصور میشد که خانم‌ها بعداز رفتن فرزندانشان از خانه بسیار در معرض ابتلا به بیماری افسردگی میباشند و مبتلا فقدان هویت و انگیزه میشوند . ولی مطالعات ارتقا در ابتلا به بیماری های افسردگی را در‌این سطح از زندگی در خانم‌ها تائید نکرد .

 

چطور با سندرم اشیانه خالی مبارزه کنیم؟

صراحت دارد که سندرم آشیانه­ خالی با خودش احساسات تلخ و شدیدی می‌آورد , ولی این معنیش این نیست که نمیشود با آن کاری کرد . اگر شما نیز تازه آخرین فرزندتان را عروس یا این که داماد نموده اید , می توانید این کار ها را انجام دهید .

در تماس باشید!

یکی‌از ساده ترین راهها برای مقابله با سندرم آشیانه­ خالی آن است که والدین نیز چنان در تماس با فرزندان خود باشند . پیشرفت های تکنولوژیی مانند تلفن های همراه , پیام های متنی و اینترنت , مجال های نو و مناسبی برای ارتقا رابطه دربین پدر و مادر و فرزندان , آماده کرده است . ولی باید دقت کنید که‌این تماس ها نباید آن قدر زیاد باشد که به سعی فرزندتان برای استقلال یافتن , خللی وارد نماید .

علائق خودتان را دنبال نمائید

پدر و مادر می توانند با دنبال کردن سرگرمی ها و علائق خود , ضمن پر کردن وقت ها فراغت خود , اضطراب و غم ناشی از ترک خانه بوسیله فرزندان , را التیام دهند . استارت یا این که ازسرگیری یک کار مخصوصا برای مادرها خانه‌دار و همینطور صحبت زدن در مورد احساسات خود با دوستان , اعضای خانواده و یا این که یک مشاور , میتواند برای سازش با سندرم آشیانه­ خالی اثرگذار واقع شود .

سندرم اشیانه خالی

ارتباط عاشقانه خویش را بازیابی کنید و به شرایط نخست برگردانید .

قصه های زيادي از زن و شوهرهایی وجود دارد که بعداز بزرگ شدن فرزندان و ترک منزل به وسیله آنان , از نیز جداشده یا این که طلاق گرفته اند . اینگونه زوج ها غیراز فرزندان نقطه مشترک دیگری در خود نمی بینند . این یک زمان خوب برای بازیابی ارتباط ها عاشقانه و تمرکز بر روی ارتباط ها زن و شوهری است . از این فرصت می‌توانید برای پیدا کردن علائق مشترک به کار گیری نمایید .

ممکن است در در آغاز حس نمایید هیچ نقطه مشترکی با هم ندارید . خوب این مورد معمولی است . شما مدام به فکر فرزندان خود بوده اید و تلاشی برای بهبود رابطه ها تان نکرده اید . اکنون بایستی چیزی را بیابید که برای هردویتان لذتبخش است .

واجب نیست این فعالیت مورد سازگاری هر دو طرف باشد . در ازای به دنبال چیزی باشید که هردویتان دوست دارید انجام دهید و این علاقه داشتن بخاطر این است که می خواهید کنار هم مجدداً زندگی خوشحالی را تجربه نمائید . این یک تجربه مشترک از زندگی است که هردویتان می‌توانید آنرا به خوبی حس نمایید .

 

روابط عاشقانه خود را با به اشتراک گذاشتن زندگیتان , مجدداً بازیابی فرمایید . اینکار میتواند به معنا انجام یک کار ساده نظیر دوچرخه سواری , یوگا یا این که پیاده روی دونفره باشد .

می‌توانید با هم به سفر بروید و نقاطی که مدام دوست داشتید از نزدیک ملاحظه کنید را تجربه نمائید . هر کاری که می‌کنید باید در کنار هم‌دیگر باشد . تجربیات خود را با هم به اشتراک بگذارید .

به کارهای جدید بپردازید

در حالتی که دوست دارید , می توانید یک شغل جدید پیدا نموده یا این که صرفا در چند کلاس اموزشی یا ورزشی کمپانی فرمایید . با این فعالیت , اعتماد به نفس بیشتری پیدا میکنید . ملاقات با افراد تازه نیز امداد می نماید یک آغاز مجدد داشته باشید . روزی روزگاری , قبلا که بچه دار گردید , حتماً رویاهایی داشتید . اکنون وقت آن رسیده که به رویاهای تان جامه عمل بپوشانید . شکرگزار فرصتی باشید که در حال حاضر در اختیار دارید .

مراجعه به روانپزشک و روان شناس

خوب تر است در‌این موقع فرد هر چه زودتر احساسات خود را با دکتر معالج خویش مطرح نماید . ممکن است در این موقع احتیاج به به کار گیری از قرص های ضدافسردگی باشد و به طور همزمان حرف با یک روان شناس کمک شایانی می نماید و برای کنترل احساساتتان باید با متخصص روان شناس سخن نمائید .

Related posts
روانشناسی افراد مسن

ایا با افزایش سن شخصیت تغییر می کند؟

Sign up for our Newsletter and
stay informed

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *