دانستی های بارداری

حاملگی خارج از رحم چیست؟

حاملگی خارج از رحم چیست؟ و به چه شکل اصلاح می شود؟

در حاملگی خارج از رحم , تخمك لقاح یافته به جای دیواره داخلی رحم در یکی لوله های رحمی مستقر شده و آغاز به رشد می نماید .

در حاملگی خارج از رحم علائمی شبیه به سقط جنین شامل لکه بینی و یا خونریزی شدید و درد در ناحیه شکم در مریض مشاهده می شود .

بارداری خارج از رحم یکی از دلایل مرگ و میر مادران باردار در سه ماهه نخست حاملگی است .

تشخیص حاملگی خارج رحمی به چه صورت است؟

برای تشخیص حاملگی خارج از رحم ابتدا آزمایش هورمونی حاملگی از طريق انجام ازمایش خون برای مریض انجام می شود و در صورت مثبت بودن نتیجه آزمایش , احتیاج به انجام سونوگرافی بارداریست تا وجود جنین در رحم مورد بررسی قرار گیرد .

اگر که در سونوگرافی , جنینی در رحم بازدید نشد , حاملگی خارج از رحم محسوب می شود . گهگاه به جهت پائین بودن سن حاملگی , قابلیت بررسی دقیق باروش سونوگرافی وجود ندارد و تعيين میزان هورمون حاملگی در خون مادر به صورت یک روز در میان به تشخیص کمک می نماید . در صورتی که مقدار این هورمون به مقدار کافی ارتقا نیابد حاملگی خارج از رحم تائید میگردد .

 

چه عواملی حاملگی خارج رحمی را بالا می‌برد .

– بیماری های مقاربتی

– بیماری های التهابی لگن

– اندومتریوز ( Endometriosis ) اگر که معالجه نشود و به بارداری سبب ساز شود

– لوله های فالوپ اسیب دیده

– به کارگیری از دارو های ضدبارداری

– آبستن شدن به راه‌های آزمایشگاهی ( لقاح آزمایشگاهی )

– بستن ناموفق لوله های رحمی

– سوابق خانوادگی فرد برای داشتن حاملگی خارج رحمی

– عمل جراحی لگن

– چسبندگی های لگنی

استفاده از آی یو دی . تقریباً ۵۰ درصد حاملگی زنانی که برای جلوگیری از حاملگی از IUD استفاده می نمایند , خارج از رحم صورت می پذیرد .

علایم حاملگی خارج از رحم

اکثر اوقات موارد , بارداری خارج رحمی در طی چند هفته ابتدا بارداری اتفاق می افتد امکان دارد حتی ندانید که حامله هستید و علائمی از یک مشکل ديگر را داشته باشید خونریزی واژینال و درد لگن اغلب نخستین علایم هستند , ولی دیگر مورد ها ممکن , عبارتند از :

– حالت تهوع و استفراغ با درد

– گرفتگی شکمی

– درد در یک طرف بدن شما

– سرگیجه یا ضعف

– درد در شانه , گردن

– راست روده شدن

کدام دسته‌ از خانم‌ها احتمال بارداری خارج از رحم دارند؟

بارداری خارج از رحم چیست؟

بارداری خارج از رحم , میتواند سبب به پارگی فالوپی شود درصورتی که که‌این اتفاق بیافتد , دچار درد شدید و خونریزی شدید میشوید . چنانچه خونریزی سنگین واژن دارید یا این که سرگیجه , سردرد یا درد شانه فورا با پزشک خود تماس بگیرید .

عارضه های بارداری خارج رحم

تخمك بارور بعد از لقاح , از طريق لوله های رحم به طرف رحم حرکت می نماید . چنانچه لوله های رحم اسیب دیده یا مسدود شده باشد و نتواند تخمك را به طرف رحم هدایت نماید , احتمال دارد تخمک در لولۀ رحم لانه گزینی نماید و در آن جا به رشد خود ادامه دهد . بارداری خارج رحم بیشتر در لوله های رحم شکل می‌گیرد ولی در موارد نادر , امکان دارد تخمك در تخمدان , دهانۀ رحم یا این که حتی محل زخم سزارین لانه گزینی و رویش نماید .

در بعضا موارد هم ممکن است یک جنین بطور طبیعی به دیوارۀ رحم بچسبد ولی یک جنین ديگر در لولۀ رحم یا جای دیگری آغاز به رشد نماید . به‌این عوارض حاملگی هتروتوپ ( Heterotopia ) میگویند که پدیده ای بسیار نادر است .

در صورت تشخیص ندادن و درمان نشدن بارداری خارج رحم , امکان دارد رشد جنین تا زمان پارگی لولۀ رحم ادامه یابد و سبب درد شدید و خونریزی در ناحیۀ شکم شود . این امر می‌تواند باعث اسیب دائمی لولۀ رحم یا از بین رفتن کامل آن شود .

در صورتی‌که خونریزی داخلی بسیار شدید باشد و به سرعت درمان نشود , احتمال مرگ مادر نیز موجود است . به همین علت , تشخیص زودهنگام , درمان و مراقبت های بعدی در این عارضه اهمیت زيادي دارد .

حاملگی خارج از رحم

حاملگی خارج رحم چه می باشد

برای حاملگی خارج رحم چه باید کرد؟

هر خانم متاهلی که روابط جنسی دارد , باید به دنبال هر کدام از علایم زیر به پزشک مراجعه نماید :

– زمانی که به دنبال تأخیر پریود , دچار هر گونه درد شکمی تیز یا این که درد پیچیده در لگن شود .

– هر گاه در طی بارداری دچار خون ریزی شود .

– هر گاه دچار لکه بینی یا این که خونریزی بعد از تأخیر در پریود شود .

– چنانچه دچار سرگیجه های شدید یا حالت غش کردن بشود .

در‌صورتی‌که که از اشخاص پر خطر برای بارداری نا به جا هستید و یا این که سابقه این مورد را در گذشته داشته اید باید با اعتنا بیشتری به علایم توجه کنید و سریعا به پزشک یا این که اورژانس رجوع کنید .

معالجه حاملگی خارج از رحم

بارداری نابه جا یا این که بیرون رحمی از مهمترین موقعیت اورژانسی حاملگی به اکانت میاید كه تشخیص هر چه سریعتر آن سبب ساز نجات مامان و مراقبت باروری مجدد وی میشود , شیوه معالجه ( دارویی یا این که جراحی ) به زمان تشخیص , ميزان قطعی بودن تشخیص , میزان جنین و همچنین به تكنیك های در اختیار وابسته است و غرض پزشک معالج بیرون كردن جنین و مراقبت توانایی باروری است .

درمان دارویی : حفظ قدرت باروری برای آينده

در مواردی که حاملگی خارج از رحم زود تشخیص داده شود , چنانچه اندازه جنین هنوز كوچك و حاملگی به طور واضح در بیرون از رحم باشد , میتوان از درمان دارویی استفاده كرد . معالجه غیر جراحی یك حاملگی خارج رحمی فارغ از پارگی , استفاده از نوعی داروی ضد سرطان به نام متوتركسات است كه داخل مجرای فالوپ تزریق می شود و مولکول های آن رویش سلولی تخمك را متوقف می نمایند و سلول های موجود را از بین میبرند .

این دارو كه به گونه تزریق داخل وریدی در بیمارستان یا درمانگاه بیماران سرپایی , تجویز می شود میتواند با بی حسی عمومی بدن انجام شود البته نیازی به بستری شدن نیست . بیمار همان روز می‌تواند بیمارستان را ترک نماید ولی باید حدود پانزده روز بعد , دوباره برای معاینه مراجعه نماید .

در شرایطی‌که كه سطح HCG بعد از این شیوه درمانی كاهش یابد , نماد به پایان وصال حاملگی است و سپس نشانه ها هم بهبود مییابند . با این حال ممكن است بعد از استفاده از دارو نیز نهایتا احتیاج به جراحی وجود داشته باشد .

این درمان قدرت باروری در آينده را از دربین نمی برد و فرد میتواند چند ماه بعد از این درمان , باردار شود .

Related posts
دانستی های بارداری

استرس کرونا بر روی وزن نوزادان تاثیر میگذارد

دانستی های بارداری

بارداری و موادغذایی سه ماه اول

دانستی های بارداری

عرق کاسنی را در زمان بارداری مصرف کنیم یا این که نه؟

دانستی های بارداری

رعایت بهداشت در خصوص روابط جنسی!

Sign up for our Newsletter and
stay informed

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *