روانشناسی زناشویی

مادر شوهر و خانواده همسر!

مادر شوهر و نحوه ارتباط با آن

چطور ارتباط بهتری با مادرشوهر داشته باشیم؟

چشم پوشیدن هایی که ارامش روحی می آورد

با تمام محافظت هایی که در جهت دلبری کردن از خانواده همسر و مادر شوهر به وجود می‌آوریم , باز نیز شرایطی پیش می‌آید که ما در آن شرایط دچار مشکل می شویم . درین حالت در آغاز بهتر است مسأله را به روشنی برای خود باز کنیم . به صورت کاملاً منطقی ببینیم که نقص‌ اصلی من با آنها در چه می باشد .

بعد از آن به جای این که مشکل را تنها از زاویه دید خود ببینیم از نگاه مادرشوهر یا خواهرشوهر به آن بیندیشیم . حال مسئله را دوباره بررسی میکنیم . ببینیم مسأله چه قدر برایمان حساس است .

گهگاه وقت ها احتیاج است از بعضا مشکلات و ناراحتی های گذشت . چشم پوشی از خطاهای دیگران , ارامش روحی و ذهنی زيادي را برای ما به ارمغان می‌آورد . اما چنانچه نقص‌ را حقیقتا جدّي تلقی می‌کنید بهتر است آنرا با همسرتان در میان گذاشته و راهکار های مختلفی را برای برطرف کردن آن در نظر بگیرید .

 

با مادر شوهر ارتباطی سرشار از احترام برقرار فرمائید

اگرچه بسياري از مادران به دخترانشان اموزش میدهند که« مادر شوهر نیز مانند مادر است» , با کمال احترام من نمی توانم این داستان را بپذیرم . براین اساس به مراجعینم سفارش می‌کنم هیچگاه از خاطر نبرند که بایستی به مادر شوهر بیش از مادر خود احترام بگذارند .

ممکن است شما یک روز خسته و کسل باشید , در شرایطی‌که در چنین حالتی به خانه ی مادر خود بروید , احتمالاً دراز بکشید یا این که حتی بخوابید , اما فکر کنید همین رفتار را در منزل ی مادر شوهر داشته باشید . موجی از مشکلات بوجود خواهد آمد . بهتر است حریم ها را حفظ نمائید و بیشتراز صمیمت به احترام در رابطه اهمیت دهید

متعهد و مسئوليت پذير باشید

فکر کنید وقتی که مادر خودتان مریض است , چه قدر برای دلجويي از او وقت میگذارید . برای خانواده شوهرتان و مخصوصا مادرش هم چنین باشید و عروس عالی و دوست داشتنی باشید . اما در حدی که پس از ازدواج تعهد شما نسبت به خانواده خودتان کم تر شده , اعتدال را رعایت فرمائید . یادتان نرود که مادر شوهرتان , عزیزترین شخص زندگی شما یعنی همسرتان را با خون دل پرورش داده است .

قضاوت نکردن از قبل

متأسفانه در بسياري از خانواده ها , تصویرهای ذهنی , بحث ها و صحبت های اشتباه در زمینه‌ی خانواده همسر به ویژه مادرشوهر موجود هست که از همان کودکی در ذهن دختر و پسرها حک می شود .

این تصورات نادرست از قبل باعث می شود که پیش از آغاز زندگی مشترک , در زمینه ی مادرشوهر و خواهرشوهر , قضاوت شتابزده ای صورت گیرد و سود چنين تصوراتی جز فضای کینه و کدورت میان عروس و خانواده شوهر نخواهد بود .

 

مادر شوهر و رابطه مسالمت امیز

افکار ناکارآمد را دور بریزید

با در لحاظ گرفتن سه عنصر صمیمیت , دوست داشتن و تعهد , یک رابطه عالی با مادرشوهرتان طرح ریزی نمایید . فکرهای بد , قدرت تشخیص درست را از شما می‌گیرد و تصمیم گیری برایتان دشوار می شود .

رابطه صمیمانه داشته باشید

در صورتیکه خانواده همسرتان به خصوص مادرش این اطمینان را داشته باشد که پسرشان با خانواده ای محترم و صمیمی وصلت نموده است , پیوندهای عاطفی و محبّت در آنان تقویت می شود . البته اگر شما از ابراز محبّت کناره گیری نمائید , حس صمیمیت میان شما مخدوش می شود .

 

بیان خواسته ها به صورت غیرمستقیم

قرار نیست با خانواده ها مقابله فرمایید . پس در حالتی‌که صحبتی دارید با محبّت تمام آنرا به همسرتان بگویید و اجازه بدهید او مشکل را حل نماید . در بعضی موارد نیز باید سکوت فرمائید ; مثلا وقتی که اختلافی فی مابین اعضای خانواده همسرتان رخ داده است .

 

جملاتی که هرگز نباید به مادرشوهر گفت

– هر وقت خواستید بیایید قدمتون رو چشم ماست . همیشه رو کمک ما حساب نمایید .

– من نظر شمارا نخواستم .

– چرا به پسرت یاد ندادی . . .

– من خانواده خودم راحت ترم .

– امیدوارم کمد لباس هایتان به من رسد .

– ما خيلي سرمان شلوغ است و زمانی برای دیدن شما نداریم .

– می شود بجای من با دخترت صحبت کنی؟

– فکر نکنید مدام میتوانید بچه ها را ببینید .

Related posts
روانشناسی زناشوییروانشناسی

همکار بودن باهمسر را چگونه مدیریت کنیم؟

روانشناسی زناشویی

زن متاهل خیانت می کند؟

روانشناسی زناشوییروانشناسی جنسی

رابطه زناشویی و اثر آن در روحیه افراد

روانشناسی زناشویی

چرا مردان در روابط خود تنوع طلب می باشند؟

Sign up for our Newsletter and
stay informed

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *