روانشناسی

تفاوت افسردگی در مردان و زنان

افسردگی در مردان و زنان

تفاوت افسردگی در مردان و زنان

افسردگی در مردان یک بیماری روحی به حساب آورده می شود که البته این بیماری معمولا در مردها نادیده گرفته شده یا این که به درستی تشخیص داده نمی‌شود , در ادامه به جزئیات بیشتری به‌این این مورد پرداخته می شود

افسردگی در مردان را بیشتر بشناسید

وقتی افسردگی به عنوان یک بیماری زنانه شناخته میشد , این در حالیست که در امریکا بیش از میلیون مرد هر ساله دچار افسردگی می گردند . متاسفانه این فکر که افسردگی یک بیماری زنانه است منجر می شود مردان به علائم این بیماری توجهی نکنند و به دنبال معالجه آن نباشند .

نشانه ها  شبیه علامتها افسردگی در زنان است , ولی مردان این علامت ها را به حالت متفاوتی نشان می دهند . همه گیرترین علائم افسردگی عبارتند از عدم علاقه یا این که از دست دادن عشق و علاقه به فعالیت های لذت بخش معمولی , خستگی زیاد , تغییر در اشتها , اختلال در خواب و بی تفاوتی و مسائل اطراف .

افسردگی در زنان بیشتر باعث بروز احساس ناراحتی و کم ارزشی می شود . از طرف دیگر باعث می شود فرد بیمار منزوی شود یا تحریک پذیر شده و رفتارهای خشونت آمیز از خویش نشان دهد .

چرا  به طور معمول تشخیص داده نمی شود؟

عدم تشخیص آن دلایل متعددی دارد . به عنوان مثال مردان غالبا انکار می نمایند که دارای اختلال می باشند به این دلیل که از سنین پایین به آن ها تلقین می شود موجوداتی قوی می باشند . به علاوه فکر سنتی بر این باور است که احساسات یکی ویژگی های زنانه است , در نتیجه مردان افسرده بیشتر رغبت دارند در باب علائم جسمی این بیماری صحبت نمایند , از جمله احساس خستگی , تا این‌که احساسات و عواطف خود را بیان نمایند .

آیا  بر روی عملکرد جنسی آنان هم تاثیر می گذارد؟

آری ,  قادر است بر روی میل و عملکرد جنسی شخص تاثیر بگذارد . متاسفانه بعضا داروهای ضدافسردگی نیز دارای تاثیر مشابه میباشند و بر روی میل جنسی شخص تاثیر میگذارند . مردها اغلب توان هماهنگ سازی مشکلات خود با تمایلات جنسی شان را ندارند و بسیاری از آنان تصور می نمایند مشکل بوجود آمده مربوط به قوای مردانگی و جنسی آنهاست , در حالیکه ایراد به‌وجود آمده ناشی از بیماری افسردگی است .

علائم قابل بازدید افسردگی در مردان چیست؟

مردها به طور معمول به ندرت علائمی نظیر ناراحتی را در خویش نشان می دهند . افسردگی در مردان منجر می شود احساسات خویش را نهفته نمایند و به جای اینکه ابراز غم نمایند , بیشتر ستیزه جو و تحریک پذیر خواهند بود .

افسردگی در مردان و تفاوت ان با افسردگی زنان

بنابه دلایل بیان شده بسیاری از مردان و از جمله پزشک ها و متخصصان به خوبی موفق به تشخیص افسردگی نمیشوند .

داروی افسردگی

اکثری از مردان و از جمله دکتر ها به نیکی پیروز به تشخیص افسردگی نمی شوند‎

در حالتی که افسردگی درمان نشود چه اتفاقی می افتد؟

پیامدهای ناخوشایندی خواهد داشت . تحلیل‌ها نشان داده اند میزان قتل نفس بین مردان افسرده 3 تا 4 برابر زنان دچار به افسردگی است . گرچه زنان متعددی مبادرت به قتل نفس می نمایند , ولی مرگ ناشی از قتل نفس و قتل نفس بدون نقص در مردان بیشتر است . علت این مورد احتمال دارد این است که مردان به روش های وحشتناک تری قتل نفس می نمایند , برای مثال به کار گیری از تفنگ یا این که اور دوز کردن .

چرا قبول افسردگی آقایان دوچندان دشوار است ؟

فهم و شعور چگونگی پرورش و تربیت مردان در جامعه در تشخیص و معالجه افسردگی زیاد امداد می نماید . افسردگی در مردان به طور معمول مربوط می توان به مشکلات فرهنگی . از مردان توقع می‌رود غالب باشند , آن‌ها بایستی به احساسات خویش غلبه نمایند و آنان را زیر در دست گرفتن بگیرند . این انتظارات فرهنگی باعث به پیدایش بعضا نشانه ها افسردگی میشوند که اما مردان افسردگی خویش را با عصبانیت و خشونت نشان می دهند که به گمان خویش با خصوصیت های مردانه بیشتر نوع در می‌آیند .

آیا خجالت از ابلاغ بیماری با ابتلا به بیماری در رابطه است؟

آری . تعصب و خجالت خلل را یکسری برابر می نماید . درین شریط مردان درسمت نوشیدن بیش تر از حد الکل یا این که مصرف مواد مخدر رو می‌آورند و یا این که رفتارهای پرخطر دیگری انجام می دهند . به علاوه اکثری از مردان از سخن کردن در خصوص احساسات خویش با دوستان خوب و اقوام اجتناب می نمایند .

آیا مردان سالمند نیز در گیر افسردگی می شوند؟

 

گرچه افسردگی بخش ارگانیک بالا رفتن سن نیست , البته مردان سالمند ممکن است دارنده قوانینی باشند , از جمله بیماری قلبی , سکته مغزی , سرطان یا این که بقیه عواملی که سبب ساز به استرس و افسردگی می گردند . مثلا شخص در سنین بالا ممکن دوستان عزیز خویش را از دست داده باشد و این قضیه سبب به افسردگی می شود . به علاوه بازنشستگی برای بعضا مردان قابل پذیرش نیست و بازنشستگی خویش برهان پیدایش افسردگی است .

معالجه افسردگی مردانه

خبر عالی این‌که افسردگی در 80 درصد مردان و زنان ب موفقیت قابل معالجه است . معالجه افسردگی با مصرف داروهای ضد افسردگی یا این که داروهای ضد روانپریشی یا این که ترکیبی از هر دو قابل معالجه است . به یاد داشته باشید حمایت های خانواده و دوستان عزیز هم به معالجه اثر گذار افسردگی امداد متعددی خواهند کرد .شادی در هوا بچرخاند , به‌این نشان که «ما نیز مردمانیم . . . »

Related posts
روانشناسی

راز زندگی زیبا در چیست؟

روانشناسی

تاثیر شکرگزاری در زندگی چگونه است؟

روانشناسی زناشوییروانشناسی

همکار بودن باهمسر را چگونه مدیریت کنیم؟

روانشناسی

نئو و تحلیل این تست روانشناسی

Sign up for our Newsletter and
stay informed

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *