روانشناسی

کودکان حساس چه خصوصیت هایی دارند؟

کودکان حساس

خردسالان حساس چه خصوصیت هایی دارند؟

کودکان حساس ،کودکانی که درباره‌ی جزئیات ظریف مساله غر می زنند و حساسیت به خرج میدهند را می گویند . کودکی که آستانه ی حسی او پائین است تفاوت های ظریف در بین چیزهای مختلف را با دیدن , گوش دادن , لمس کردن , بوئیدن و طعم کردن آنها تشخیص میدهد . کودک حساس این جزئیات را متوجه می شود و به همین دلیل هم نسبت به بچه های ديگر دربرابر آنان بیشتر واکنش نشان میدهد . از طرف ديگر کودکی که آستانه ی حسی او بالاست تفاوت غذاها و لباس هایش را کم تر تشخیص می‌دهد . او در تشخیص آدم ها و اشیا چندان دقتی ندارد . ممکن است متوجه شود چیزی تغيير کرده البته تغییرات کوچک برای او مشکلی پیش نمی آورد .

با پاسخ به سوالات زیر می‌توانید سطح حساسیت فرزندتان را تشخیص دهید :

√ در شرایطی که به غذاهایی که کودکم علاقمند است میزان کمی غذایی که دوست ندارد اضافه کنم آیا متوجه میشود؟

√ آیا فرزندم متوجه بوی عطر یا این که دود میشود و نسبت به آنها واکنش نشان می دهد؟

√ آیا فرزندم تفاوتهای جزئی را در تصاویر کتاب متوجه می شود؟

√ در‌حالتی که نوع شیر یا نوشیدنی ای را که به فرزندم می دهم تغيير دهم آیا متوجه می شود؟

√ آیا فرزندم دوست دارد هنگامی که دست هایش کثیف میشود آن ها را بشوید؟

√ آیا فرزندم در برابر پوشیدن لباسی که جنس آن نرم نیست یا این که کمی تنگ است مخالفت می کند؟

اگر پاسخ شما به بیشتر این پرسشها ( بلی ) بوده است احتمال دارد آستانه ی حساسیت فرزندتان کم تر از کودکانديگر است . در شرایطی که پاسخ تان به بیشتر این پرسشها ( ( خیر ) ) بوده است ممکن است آستانه ی حساسیت فرزندتان بالاتر از خردسالان دیگر هم سن و سال اوست .

کودکان حساس چه ویژگیهایی دارند؟

علت حساس شدن کودکان

برخی كودكان در اثر شیوه های غلط تربیتی , بسیار زودرنج و حساس بوده و نسبت به هر موضوع بی ارزش و كوچك , فورا اظهار ناراحتی می نمایند که علت آن تنها ناشی از تربیت اشتباه فرزندان است .

به چه شکل کودکانی شاد تربیت کنیم؟
9 فرمان به نفع فرزندان

نکته دارای اهمیت این است که چطور می شود با این كودكان كنار آمد و برخورد درست نمود . پدر و مادر می بایست قبول كنند كه تخم این زودرنج و حساس بودن را با شیوه غیراصولی در دل كوچك فرزندان خویش كاشته اند , بدین ترتیب پیش از هر كاری ابتدا بایستی سلامت روانی خویش را بررسی نمایند تا درصورتی که نابسامانی وجود داشت رفع کنندو سپس به سراغ تربیت فرزند خویش بروند , چرا که عواملی مانند جلوگیری از حضور كودك در جمع , تحقیر و سرزنش او بابت مباحث کوچک و یا تنبیهات و تبعیضات در میان کودکان , در روح لطیف او حس طرد شدن و گناه را بوجود آورده اند .

لازم به یاداوری است , زمانی که پدر و مادر کودک خویش را از موهبت بزرگ کودکی كردن محروم می‌سازند , کودک می بایست تاوان اشتباهات رفتاری پدر و مادر خویش را پس بدهد , پس پدر و مادر نباید با تربیت اشتباه در حق كودك ظلم كنند , بلکه می بایست كودك را با محبّت خود سیراب سازند تا كمبودها و امیال سركوب شده او كه در اثر بی توجهی والدین خود ایجاد شده است , پاک شود .

پدر و مادران زمانی می‌بینند مسئله ای فكر فرزندان شان را مغشوش كرده است , با آرامش و خونسردی با او رفتار كنند و اگر طفل در محیطی احساس ناامنی می كند , او را از محیط مذكور خارج ببرند و هرگز برای رفع حساسیت كودك اورا به زور و اجبار به انجام دادن كاری كه دوست ندارد , مجبور نكنند و بدین نکته هم توجه داشته باشند که برای همیشه نمی‌توان موقعیت های مهم را كه باعث غم كودك می شود , از وی بدور ساخت .

نکاتی برای والدینی که کودکان حساس دارند

– لطفاً به شهود خود اعتماد فرمائید و نه صرفاً آنچه کارشناسان عادی درباره ی کودکان بسیار حساس میگویند .

ممکن است کارشناسان بگویند فرزندِ شما احتیاج به درمان یا این که روان پزشکی دارد , دوقطبی یا اختلالِ کمبود توجه و تمرکز و یا این که نیاز به دارودرمانی دارد , در مورد کودکانِ بسیار حساس , اکثراً تشخیص های غلط داده می شود . مراقب باشید به فرزندتان برچسبی زده نشود .

– به طفل خویش جملات آرامش بخش بیاموزید

زمانی که شما درکنارش نباشید , کودکتان می بایست خودش خودش را آرام نماید . یک راه , گفتن جملات« آرتمش بخش» پشت هم است . این کار در آينده هم بکار آنها آمده و به آنان یاد میدهد که می توانند به تنهایی هم از پس ناراحتی شان برآیند .

به فرزندتان بگویید هنگامی که احساس اضطراب و یا ناراحتی کرد , چیزهایی مثل« من حالم خوبه!»« می تونم کنترلش کنم!» بگوید . همچنين ممکن است آواز خواندن و یا دعا کردن نیز در‌این مواقع به کمک شان آمده و باعث آرامششان بشود .

– مرزها را به فرزندتان آموزش دهید

فرزندانتان هنگامی که زیاد حساس می باشند , به درک احساسات اشخاص دیگر تمایل دارند درحالی که غالباً احساسات خودشان را نادیده میگیرند . آنها بیش از توانشان خود را مشغول اشخاص دیگر می نمایند . آنان احتیاج دارند تا بشنوند که خودشان را در اولویت قرار دهند و تنظیم مرزهایشان مصداقِ خودخواهی نیست .

– کودکان حساس دیگری را برای هم بازی شدن با فرزند خودتان پیدا نمائید

کودکانی که نسبت به سایرین با احساساتشان در ارتباط می‌باشند , احتیاج دارند که حس نمایند تنها نیستند . همچنين آن ها با افردی که مشابه خودشان می باشند به خوبی کنار میایند و رابطه خوبی برقرار می نمایند , به دلیل آن که هر دوی آنها به احساسات اهمیت داده و این مورد سبب می شود که به احساسات و نیازهای یکدگیر اهمیت بیشتری نیز بدهند . دادن اجازه و زمان به آن ها برای بازی با کودکانی که مشابه خودشان می‌باشند به آن‌ها کمک می نماید تا احساساتشان را پذیرش کرده و با خویش کنار بیایند و بدین نتیجه برسند که اینکه« خودشان» باشند , اشکالی ندارد .

Related posts
روانشناسی

راز زندگی زیبا در چیست؟

روانشناسی

تاثیر شکرگزاری در زندگی چگونه است؟

روانشناسی زناشوییروانشناسی

همکار بودن باهمسر را چگونه مدیریت کنیم؟

روانشناسی

نئو و تحلیل این تست روانشناسی

Sign up for our Newsletter and
stay informed

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *