مشاوره های پیش از ازدواج

شب زفاف و آداب مخصوص این شب

شب زفاف و آداب مخصوص این شب

شب زفاف چیست؟

از آموزه های فقاهتی به دست میاید که شب زفاف , همبستر شدن زن و شوهر و ارضای غریزه جنسی از این راه عبادت به حساب آورده می شود و حتی‌در روایتی آمده است در‌صورتی‌که کسی عمل نزدیکی با همسرش را همراه با آداب و رسوم آن زود به زود انجام دهد , به یکی از سنت های پیامبران ( ص ) عمل نموده است .

در شب عروسی ( زفاف ) آداب اخلاقی و دستورهایی سازنده از امامان رسیده که رعایت آن‌ها مایۀ سعادت است و مطمئن باشید ازدواجی موفق خواهد بود که از آغاز با رضای خدا و آداب و رهنمودهایی که بیان خواهد شد , همراه باشد .

وضو گرفتن و پیمان بستن با خدا

از امام باقر علیه السلام نقل است که فرمودند :

«در شب عروسی چون عروس را به منزل ات آوردند , وضو بساز و به وی هم بگو که وضو بسازد و هر کدام دو رکعت نماز به جا آورید و خداوند را حمد کنید و بر پیامبر صلی الله برعلیه و آله و آلش سلام بفرستید و ( برای روشن بختی و سعادت خویش و فرزندان و گرمی زندگی تان ) دعا نمائید و به زنانی که همراه عروس آمده اند , بگو که «آمین» بگویند . »

ازدواج , سنّتی الهی است و به فرمان و رضای پروردگار برپا می شود وقت زفاف , وقت اجابت دعا است و عروس و داماد به جای رقص و پایکوبی و کارهای غیر شرعی و لهو و لعب و ساز و نقاره , بایستی با یاد و نام خدا زندگی را آغاز نمایند و با سجده و زاری به درگاهش سعادت خود و نسل خود را از معبود بخواهند . اگر آغاز زندگی چنین باشد , پایانش هم خیر خواهد بود , البته زندگی ای که آغازش با غفلت همراه باشد , پایان خوبی نیز نخواهد داشت .

اعمال شب زفاف

دعا در حجله

امام باقر علیه السلام در بیان آداب حجله میفرماید :

«وقتی به حجله وارد شدی و نزد عروس رفتی , پیشانی اورا بگیر و دعا کن و بگو :

«اللّهمّ بامانتک اخذتها و بکماتک استحللتها فان قضیت لی منها ولداً فاجعله مبارکاً تقیّاً من شیعة آل محمّد و لاتجعل للشّیطان فیه شرکاّ و لانصیباّ ;

خدایا! من , این خانم را از تو به امانت گرفتم و با سخنان تو او‌را حلال نمودم . پس , در‌حالتی که فرزندی از او متولد شد , او‌را مبارک و باتقوا و از شیعه ها محمدصلی الله مقابل و آله و آلش قرار ده و در وی برای شیطان نصیبی قرار مده . »

گفتن «بسم الله» هنگام همبستر شدن

بیان کردن «بسم الله» در هر حال و آغاز هر کاری نیکوست . هنگام خوردن و آشامیدن , هنگام سر بریدن حیوان‌ها ( که واجب است ) . لباس پوشیدن , موقع خروج از منزل , وقت خفتن و خلاصه هر کاری که با اسم خداوند شروع نشود , ناقص و بی فرجام خواهد بود , از جمله در احادیث سفارش شده‌است که هنگام همبستر شدن با همسر هم حتماً «بسم الله» بگویید تا شیطان در نطفۀ شما سهیم نشود و فرزند شما سهم دار شیطان نگردد و خوبتر است این جمله را بگویید :

«بسم الله و بالله اللّهمّ جنّبنی الشّیطان و جنّب الشّیطان ما رزقتنی ;

به نام معبود . خداوندا! ابلیس را از من و فرزندانی که به من عطا می‌کنی , دور کن . »

شب زفاف

امام باقر علیه السلام دراین باره فرمود :

«هنگام همبستر شدن با همسرت بخوان :

اللّهم ارزقنی ولداً و اجعله تقیّاً زکیّاً لیس فی خلقه زیادة و لا نقصان , و اجعل عاقبته الی خیر ;

خداوندا! به اینجانب فرزندی عطا کن و اورا باتقوا و تمیز گردان و از لحاظ جسمی تندرست و بی نقص باشد و او‌را عاقبت به خیر بگردان . »

البته دعا و گفتن «بسم الله» تنها مخصوص شب عروسی نیست , بلکه هر وقت که قصد آمیزش باشد , اسم خدا نباید فراموش شود و مرد بایستی به او پناه ببرد و خواهش فرزند صالح و تندرست نماید .

مستحب است داماد با همسرش ملاطفت نماید مثلاً به وی شربت و شيريني و مثل آن بدهد ; به دليل حديث اسماء بنت يزيد : ( إني قينت عائشة لرسول الله صلي الله عليه وسلم , ثم جئته فدعوته لجلوتها , فجاء فجلس إلي جنبها , فأتي بعس لبن , فشرب ثم ناولها النبي صلي الله عليه وسلم فخفضت رأسها و استحيت , قالت أسماء : فانتهرتها و قلت لها , خذي من يد النبي صلي الله عليه وسلم قالت : فأخذت فشربت شيئا ) ( الحميدي ( 367/179/1 ) .

«عايشه را براي پيامبر صلي الله عليه وسلم مزين کردم , آن گاه نزد پيامبر صلي الله عليه وسلم رفتم , و اورا براي دخول بر عائشه دعوت کردم , آمد و کنار نشست , آن‌گاه ظرفي بزرگ از شير آورده شد , پيامبر صلي الله عليه وسلم از آن خورد و به عائشه اعطا کرد , عائشه سرش را پايين انداخت و رودربایسی کرد , اسماء گويد : بر سر وی داد زدم و گفتم کاسه شير را از دست پيامبر صلي الله عليه وسلم بگير . اسماء گويد : عائشه شير را گرفت وکمي از آن را خورد» .

توصیه های رسول ( ص ) به حضرت علی ( ع ) : هنگامی که عروس به منزل تو وارد شد :

1 . کفش های اورا در آور , تا بنشیند .

2 . پاهای او را بشوی .

3 . از آن آب , از در خانه تا انتهای آن بپاش ( چنین کاری موجب رفع و دفع اشکال فقر شده و سبب نزول برکت های بسیار خواهد شد . )

4 . تا هفت روز , عروس را از خوردن شیر , سرکه , گشنیز و سیب ترش منع کن ( چون رحم زن بر اثر خوردن این چهار طعام , سرد شده برای باروری آماده نمیشود . )

5 . در آغاز و وسط و آخر ماه ( قمری ) آمیزش مکن .

6 . بعد از ظهر آمیزش مکن .

7 . هنگام آمیزش سخن نگو .

8 . هنگام آمیزش به فکر زن دیگری نباش .

Related posts
مشاوره های پیش از ازدواج

با فرد سیگاری ازدواج کنیم یا نه؟

مشاوره های پیش از ازدواج

مردان هوسران را بهتر بشناسیم!

مشاوره های پیش از ازدواج

سولوگامی یا ازدواج با خود و دردسر هایش!

مشاوره های پیش از ازدواج

زود انزالی و راه های درمان!

Sign up for our Newsletter and
stay informed

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *