مشاوره های پیش از ازدواج

شب زفاف و آداب مخصوص این شب

شب زفاف و آداب مخصوص این شب

شب زفاف چیست؟

از آموزه های فقاهتی به دست میاید که شب زفاف , همبستر شدن زن و شوهر و ارضای غریزه جنسی از این راه عبادت به حساب آورده می شود و حتی‌در روایتی آمده است در‌صورتی‌که کسی عمل نزدیکی با همسرش را همراه با آداب و رسوم آن زود به زود انجام دهد , به یکی از سنت های پیامبران ( ص ) عمل نموده است .

در شب عروسی ( زفاف ) آداب اخلاقی و دستورهایی سازنده از امامان رسیده که رعایت آن‌ها مایۀ سعادت است و مطمئن باشید ازدواجی موفق خواهد بود که از آغاز با رضای خدا و آداب و رهنمودهایی که بیان خواهد شد , همراه باشد .

وضو گرفتن و پیمان بستن با خدا

از امام باقر علیه السلام نقل است که فرمودند :

«در شب عروسی چون عروس را به منزل ات آوردند , وضو بساز و به وی هم بگو که وضو بسازد و هر کدام دو رکعت نماز به جا آورید و خداوند را حمد کنید و بر پیامبر صلی الله برعلیه و آله و آلش سلام بفرستید و ( برای روشن بختی و سعادت خویش و فرزندان و گرمی زندگی تان ) دعا نمائید و به زنانی که همراه عروس آمده اند , بگو که «آمین» بگویند . »

ازدواج , سنّتی الهی است و به فرمان و رضای پروردگار برپا می شود وقت زفاف , وقت اجابت دعا است و عروس و داماد به جای رقص و پایکوبی و کارهای غیر شرعی و لهو و لعب و ساز و نقاره , بایستی با یاد و نام خدا زندگی را آغاز نمایند و با سجده و زاری به درگاهش سعادت خود و نسل خود را از معبود بخواهند . اگر آغاز زندگی چنین باشد , پایانش هم خیر خواهد بود , البته زندگی ای که آغازش با غفلت همراه باشد , پایان خوبی نیز نخواهد داشت .

اعمال شب زفاف

دعا در حجله

امام باقر علیه السلام در بیان آداب حجله میفرماید :

«وقتی به حجله وارد شدی و نزد عروس رفتی , پیشانی اورا بگیر و دعا کن و بگو :

«اللّهمّ بامانتک اخذتها و بکماتک استحللتها فان قضیت لی منها ولداً فاجعله مبارکاً تقیّاً من شیعة آل محمّد و لاتجعل للشّیطان فیه شرکاّ و لانصیباّ ;

خدایا! من , این خانم را از تو به امانت گرفتم و با سخنان تو او‌را حلال نمودم . پس , در‌حالتی که فرزندی از او متولد شد , او‌را مبارک و باتقوا و از شیعه ها محمدصلی الله مقابل و آله و آلش قرار ده و در وی برای شیطان نصیبی قرار مده . »

گفتن «بسم الله» هنگام همبستر شدن

بیان کردن «بسم الله» در هر حال و آغاز هر کاری نیکوست . هنگام خوردن و آشامیدن , هنگام سر بریدن حیوان‌ها ( که واجب است ) . لباس پوشیدن , موقع خروج از منزل , وقت خفتن و خلاصه هر کاری که با اسم خداوند شروع نشود , ناقص و بی فرجام خواهد بود , از جمله در احادیث سفارش شده‌است که هنگام همبستر شدن با همسر هم حتماً «بسم الله» بگویید تا شیطان در نطفۀ شما سهیم نشود و فرزند شما سهم دار شیطان نگردد و خوبتر است این جمله را بگویید :

«بسم الله و بالله اللّهمّ جنّبنی الشّیطان و جنّب الشّیطان ما رزقتنی ;

به نام معبود . خداوندا! ابلیس را از من و فرزندانی که به من عطا می‌کنی , دور کن . »

شب زفاف

امام باقر علیه السلام دراین باره فرمود :

«هنگام همبستر شدن با همسرت بخوان :

اللّهم ارزقنی ولداً و اجعله تقیّاً زکیّاً لیس فی خلقه زیادة و لا نقصان , و اجعل عاقبته الی خیر ;

خداوندا! به اینجانب فرزندی عطا کن و اورا باتقوا و تمیز گردان و از لحاظ جسمی تندرست و بی نقص باشد و او‌را عاقبت به خیر بگردان . »

البته دعا و گفتن «بسم الله» تنها مخصوص شب عروسی نیست , بلکه هر وقت که قصد آمیزش باشد , اسم خدا نباید فراموش شود و مرد بایستی به او پناه ببرد و خواهش فرزند صالح و تندرست نماید .

مستحب است داماد با همسرش ملاطفت نماید مثلاً به وی شربت و شيريني و مثل آن بدهد ; به دليل حديث اسماء بنت يزيد : ( إني قينت عائشة لرسول الله صلي الله عليه وسلم , ثم جئته فدعوته لجلوتها , فجاء فجلس إلي جنبها , فأتي بعس لبن , فشرب ثم ناولها النبي صلي الله عليه وسلم فخفضت رأسها و استحيت , قالت أسماء : فانتهرتها و قلت لها , خذي من يد النبي صلي الله عليه وسلم قالت : فأخذت فشربت شيئا ) ( الحميدي ( 367/179/1 ) .

«عايشه را براي پيامبر صلي الله عليه وسلم مزين کردم , آن گاه نزد پيامبر صلي الله عليه وسلم رفتم , و اورا براي دخول بر عائشه دعوت کردم , آمد و کنار نشست , آن‌گاه ظرفي بزرگ از شير آورده شد , پيامبر صلي الله عليه وسلم از آن خورد و به عائشه اعطا کرد , عائشه سرش را پايين انداخت و رودربایسی کرد , اسماء گويد : بر سر وی داد زدم و گفتم کاسه شير را از دست پيامبر صلي الله عليه وسلم بگير . اسماء گويد : عائشه شير را گرفت وکمي از آن را خورد» .

توصیه های رسول ( ص ) به حضرت علی ( ع ) : هنگامی که عروس به منزل تو وارد شد :

1 . کفش های اورا در آور , تا بنشیند .

2 . پاهای او را بشوی .

3 . از آن آب , از در خانه تا انتهای آن بپاش ( چنین کاری موجب رفع و دفع اشکال فقر شده و سبب نزول برکت های بسیار خواهد شد . )

4 . تا هفت روز , عروس را از خوردن شیر , سرکه , گشنیز و سیب ترش منع کن ( چون رحم زن بر اثر خوردن این چهار طعام , سرد شده برای باروری آماده نمیشود . )

5 . در آغاز و وسط و آخر ماه ( قمری ) آمیزش مکن .

6 . بعد از ظهر آمیزش مکن .

7 . هنگام آمیزش سخن نگو .

8 . هنگام آمیزش به فکر زن دیگری نباش .

Related posts
مشاوره های پیش از ازدواج

مردان هوسران را بهتر بشناسیم!

مشاوره های پیش از ازدواج

سولوگامی یا ازدواج با خود و دردسر هایش!

مشاوره های پیش از ازدواج

زود انزالی و راه های درمان!

مشاوره های پیش از ازدواج

مشاوره ژنتیک پیش از ازدواج!!

Sign up for our Newsletter and
stay informed

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *