روانشناسی

بدبینی و شک به همسر را درمان کنیم!

بدبینی و شک به همسر

بدبینی و شک به همسر را چگونه درمان کنیم؟

 

خیلی از زوجین بدبینی‌های بیمارگونه خود را نوعی رفتار طبیعی به حساب می آورند و آن‌را با عناوینی همچون تعصب، عشق، غیرت و افعال این چنینی توجیه می کنند، حال آن‌ که اینگونه نیست. اساسا بدبینی به همسر ممکن است در 3 حالت بروز کند: گروه اول افرادی هستند که ذاتا بد بین هستند. این افراد را می توان به راحتی شناسایی کرد؛ زمانی که نسبت به هر موضوعی قسمت منفی را میبینند و در رابطه با اطراف خود نوعی نگاه منفی دارند.

گروه دوم افرادی هستند که که بدبینی هایشان درگیر با وسواسی عجیب شده است. این دسته از زوج ها نسبت به برخی رفتارهای همسر خود به جنس مخالف، چه در محیط کاری، چه هر محیط دیگری نوعی وسواس فکری دارند که در بعضی اوقات همراه با بدبینی به او می باشد که البته در این نوع باز هم اختلاف زیادی بین زوجین به وجود نمی آید.

شک به همسر و بدبینی

گروه سوم بشدت در معرض خطرند، چون مبتلا به اختلالات پارانوئیدال می‌شوند بدین معنی که با کنار هم گذاشتن برخی پارامترهای خیالی نتیجه گیری می کنند که همسرشان قطعا در حال خیانت کردن به او می باشد و این فکر همچون خوره جسم و روح فرد را از درون میخورد و اگر خوشبین باشیم که اتفاق ناگواری در این بین نیفتد، در بهترین حالت منجر به طلاق و جدایی زوجین خواهد شد.

الگوهای رفتاری خاصی وجود دارد که همسر فرد بدبین بهتر است آنها را رعایت کند که عبارتند از :

1 – با ثبات و اقتدار با همسرشان برخورد کنند.

2 – بحث کلامی نداشته باشند.

3 – حساسیت نشان ندهند و وارد بازی های ذهنی طرف مقابل نشوند.

4 – اگر این افراد با رعایت الگوهای رفتاری گفته شده به نتیجه نرسیدند بهتر ست از مشاوره کمک گیرند.

5 – اگر در زندگی مشترک، یکی از دو نفر نسبت به شریک خود بدبین باشد، دیگر رابطه ای باقی نمی ماند و انگار این دو نفر تنها همدیگر را اذیت می کنند.

6 – رابطه زناشویی هنجار رابطه ای است که در آن دو طرف نسبت به هم اعتماد دارند.

7 – بدبینی در زندگی مشترک یک آفت است که باعث خشم طرف مقابل می شود. در زندگی زناشویی، تعهد صمیمیت و صداقت اصول اولیه زندگی می باشد و اگر این موارد وجود نداشته باشد دیگر نمی توان نام زندگی بر آن نهاد.

8 – ابهام ایجاد نکنید و به مسائل مهم برای طرف مقابل اهمیت دهید.

9 – اگر هر کدام از زوجین نسبت به موضوعی در زندگی مشترک شک دارند و باعث ابهام برایشان شده بهتر است از طرف مقابلشان بپرسند و سعی کنند برای این کار از سؤالات انعکاسی استفاده کنند و از تهدید استفاده نکنند.

بدبینی و شک به همسر

• خودخواه نباشید

زمانی که فرد حق به جانب است و خودخواه حس نا امنی بیشتری در زندگی پدید می آید. همه زمان همسر شما برای شما نیست. او باید زمانی را نیز بادوستانش سپری کند و زمان آزاد داشته باشد. شما باید این اطمینان را به او داشته باشید.

• برای جلب موافقت او تلاش نکنید

اگر زیاد به او بگویید که خیانت کار است و مدام او را سرزنش کنید احتمال دارد که او را از دست بدهید. آن زمان باید عذرخواهی کنید. این رفتار منطقی نیست. تا زمانی که کنارتان هست او را باور داشته باشید و به او احترام بگذارید.زمانی که دوستتان داشته باشد در کنار شما می ماند پس با این فکر با او رفتار نکنید.

• همه زندگی شما او نیست

او تنها دلیل زنده ماندن شما است؟ باید بدانید که این فکر بسیار اشتباه است و آثار مخرب زیادی نیز به جای خواهد گذاشت. زیرا نمی خواهید تنها داشته شما در زندگی به دست فرد دیگری بیفتد. افرادی که تمام رضایت خود را از زندگی در یک فرد خلاصه نمی کنند و ابعاد مختلفی از زندگی را دارند به مراتب خوش حال ترند. مسایل دیگری هم در زندگی آنها هست که خوشحالشان کند و حالشان با آنها خوب باشد. این افراد، حتی اگر در زندگی مشترکشان شکست بخورند زمین نخواهند خورد و با انجام دادن مسائل دیگری سعی می کنند به زندگی خود ادامه دهند.

• همیشه بهترین ها را تصور کنید

همیشه طوری زندگی کنید که باور داشته باشید نگرانی های شما قرار نیست به وقوع بپیوندند. بر ناامنی های ذهنی خود غلبه کنید. هر رخداد کوچکی را دلیل بر خیانت همسرتان قلمداد نکنید.

• عمیق تر فکر کنید

اگر ترسو و بد بین هستید باید ورزش ها و تمرین هایی را انجام دهید که بر سلامت روان شما تاثیر مثبت داشته باشد. بایدخودشناسی کنید و با سفر به درون خود افکار منفی را با افکار منطقی و درست جایگزین کنید شاید جلسه های روان درمانی ، مدیتیشن و هیپنوتیزم بتوانند در این راه یاری بخش شما باشند. کلاس های درمانی، هیپنوتیزم، یوگا و مدیتیشن بسیاری در سطح شهر وجود دارند که می توانید از آنها استفاده کنید.

Related posts
روانشناسی

راز زندگی زیبا در چیست؟

روانشناسی

تاثیر شکرگزاری در زندگی چگونه است؟

روانشناسی زناشوییروانشناسی

همکار بودن باهمسر را چگونه مدیریت کنیم؟

روانشناسی

نئو و تحلیل این تست روانشناسی

Sign up for our Newsletter and
stay informed

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *