روانشناسی

عشق و علاقه چه تفاوتی با هوس دارد؟ 7 نکته برای تشخیص این تفاوت

تفاوت عشق و هوس در رابطه

 

احساساتی مانند شهوت و عشق و علاقه میتوانند فوق العاده مشابه هم باشند , البته نتیجه آنها ممکن است در غایت به اندازه ی دو سوی جاده از هم متفاوت باشد . در اینجا هفت روش علمی برای فهم تفاوت میان شهوت و عشق و علاقه موجود است

در حالتی‌که احساس میکنید که شیفته کسی شده اید , چه‌طور می‌توانید بفهمید که‌این یک عشق و علاقه حقیقی است یا این که صرفا یک مرحله موقت و گذرا؟ برای مثال , احساسی مثل شهوت و علاقه میتوانند فوق العاده مشابه هم باشند , ولی نتیجه آنها ممکن است در غایت به اندازه ی دو سوی جاده از هم متعدد باشد .

فراگرفتن چگونگی تشخیص علاقه از شهوت , هرچند کاری بس طاقت فرسا است البته امری مهم میباشد , چون منجر می شود که بتوانید درباره ی انرژی , سعی و سرمایه ای که میخواهید در طولانی مدت برای آن ارتباط هزینه فرمایید , به درستی تصمیم گیری نمائید .

تحت عنوان یک مربی سلامت ماهر , اینجانب سعی میکنم تا بتوانم رابطه ها مشتریانم را بهبود بخشم و بدانم که دارای ارتباط ی نیکی با معشوقه خویش می باشند . این امر اکثر وقت ها با تشخیص احساسات و نیازهای آنان عجین شده‌است . بدین ترتیب , در صورتیکه احساس می‌کنید که به نحو شگفت انگیزی جذب طرف مقابل شده اید , بایستی بدانید که‌این حس می‌تواند صرفا علامتی از شیفتگی کوتاه مدت باشد که به طور کامل با عشق و علاقه مختلف است .

اما , این قضیه برای تمامی یکسان نیست , و بعضی وقتها شهوت قادر است به علاقه تبدیل شود , ولی این درصورتی که است که زمان کافی را بر روی ارتباط خویش سرمایه گذاری نمائید و آن را به , یک ارتباط حقیقی تبدیل نمائید . با این وجود , تفاوت های ارزشمندی دربین این دو کلمه و واژه موجود است , به این ترتیب شما میتوانید احساسات خویش را بهتر هدف قرار دهید و بر این پایه , روند بعدی را درک نمائید . در اینجا هفت روش علمی برای ادراک تفاوت میان شهوت و عشق و علاقه موجود است .

مغز شما چه‌طور عکس العمل نشان می‌دهد

علاقه و شهوت می‌توانند به وسیله مغز به روش های متمایز تفسیر شوند . بر طبق یک مطالعه پخش شده در خبر نامه پزشکی رابطه ها جنسی , بسته به این‌که شما شیفته شده باشید و یا این که صرفا احساس شهوت در درونتان وجود داشته باشد , بخش های متفاوتی از مغز فعال می‌شوند .

 

مثلا , قسمتی از مغز که توسط ی شهوت فعال می شود , به عبارتی ناحیه ای است که بوسیله لذت هایی مثل ارتباط جنسی و طعام فعال می‌شود , در حالی که قسمتی از مغز که بوسیله علاقه فعال می شود بخشی از همان ناحیه ای از مغز است که با رفتارهای سزاوار و یا این که پاداش های رفتاری همراه است .

صرفا در‌پی برقراری ارتباط جنسی میباشید

دیوید بنت , مشاور و کارشناس ارتباط ها جنسی , در این سمت می گوید , در حالتی‌که از نظر شما طرف مقابل تان صرفا دارنده جذابیت جنسی است و پیرو برقراری رابطه عمیق تری با وی نیستید , بدانید که احساس شما به او شهوت است نه علاقه . خوب تر است بدین دستور دقت داشته باشید که آیا مایل به ساخت ارتباط رمانتیک با شریک عشقی تازه خویش می باشید , چون این هم می‌تواند منجر تمایز شهوت از عشق و علاقه شود .

نقاط مشترک شما چقدر است؟

در حالتی‌که شما ترجیح می دهید احساسات گاه به گاه خود را نگهداری فرمایید و احساسات عمیق تری نسبت به یکدیگر نداشته باشید , ممکن است احساس تان به طرف مقابل تنها شهوت باشد . کیمبرلی هارشنون در این راستا می گوید : “ در صورتی یک ارتباط جنسی خوب داشته باشید ولی رابطه رمانتیک برقرار نکنید و یا این که توانمند به برقراری یک رابطه ی احساساتی کار کشته با طرف مقابل تان نباشید , مطمئن باشید که شیفته طرف مقابل تان نیستید .

چقدر درباره‌ی روابطتان خاطر پردازی میکنید

به گفته هرسنس , در صورتی‌که شما صرفا راجع‌به ارتباط جنسی تان خاطر پردازی می‌کنید , احتمال دارد احساس تان صرفا شهوت است . هرسنس در این راستا می گوید [اگر] شما احساسات واقعیتان را مورد مشاجره قرار نمی دهید , بلکه تنها رابطه ی خویش را در مرحله فانتزی نگهداری می‌کنید , مطمئن باشید که حستان تنها شهوت است . در حالی که داشتن احساسات فانتزی راجع به شریک زندگیتان چندان بد نیست , در شرایطی‌که زندگی فانتزی را به این که صادقانه با حقیقت های ارتباط خویش کنار بیایید ترجیح می دهید , بدانید که شیفته نیستید . هرسنس می گوید : “ هنگامی کسی را دوست دارید , می بایست با اعتماد و صداقت با وی رابطه برقرار فرمایید . ”

حاضرید چه چیزهایی را فدای ارتباط ی تان نمایید

وقتی که شیفته می باشید , ممکن است حاضر باشید چیزهای مضاعف بیشتری را برای شریک زندگی خویش قربانی نمائید . با اعتنا به مطالعات صورت گرفته به وسیله پزشک هلن فیشر , یکی‌از متخصص ها انسان شناسی کالج راتگرز , وقتی که شیدا می‌شوید , نسبتاً میخواهید هر چیز دیگری را برای فرد که عاشقش می‌باشید قربانی فرمایید , به نحوی که چه بسا این فعالیت می‌تواند سبب ساز آسیب یا این که ناراحتیتان شود , به دلیل آنکه همواره شریک زندگیتان را در اولویت قرار می دهید .

آیا دوست دارید چیزهای نو را امتحان فرمایید

کارشناسان روانشناسی می‌گویند , وقتی که حس شما عشق و علاقه باشد و نه شهوت , دوست دارید دائما شغل های جدیدی را , تحت عنوان راهی برای نمایش دادن تعهد در رابطه تان انجام دهید . وقتی که مغز ما رغبت دارد تا در راستای ماجراهای جدیدی پیش برود و یا این که دوست دارید به همراه شریک زندگیتان چیزهای جدیدی را امتحان فرمائید , مطمئنا برای قدم بعدی ارتباط و جدی تر نمودن ارتباطتان مهیا شده اید .

عشق و علاقه در رابطه

 

آیا به خود و طرف در مقابل تان تحت عنوان ما تفکر می کنید؟

در صورتی احساس شما تنها احساس شهوت باشد , ممکن است بیشتر بر هدف ها و نیازهای خودتان تمرکز فرمائید . با این وجود , زمانی که شیفته می‌شوید , ممکن است در صحبت هایتان از واژه و کلمه ی “ ما ” به کار گیری فرمایید و به چیزهای مشترکی , در بیرون از اتاق خواب تصور کنید .

 

شلوم برگمن , زوج یاب دارای اسم و رسم نیویورک در این طریق می گوید : علاقه عبارت است از عفو و بخشش و سرمایه گذاری وقت و توان و انرژی برای شخص دیگر . این ها رمانتیک می‌باشند که با دوست داشتن فرد طرف مقابل همراه میباشند نه صرفا داشتن احساس شهوانی نسبت به وی . براین اساس شما به چیزهایی اندیشه خواهید کرد که می‌توانید تحت عنوان یک گروه واحد انجام دهید و لذا تنها به‌دنبال خواسته های خودتان نیستید . زمانی که آغاز به طرح ریزی درباره‌ی آینده ی دو نفره می‌کنید , صد رد صد به طرف مقابل تان متعهد شده و در ادامه ساخت آینده ای عاشقانه با وی میباشید .

 

در صورتیکه حس شما هم در عشق و علاقه و هم در شهوت فوق العاده قدرتمند است , مسلما در گیر عشقی لبریز شور و حس شده اید که قادر است بسته به کاراکتر شخصیتیتان شمارا به مسیرهای متمایز سوق دهی نماید . لذا هنگام محاسبه هر مدل رابطه و قدم برداشتن در جهت فرآیند بعدی , خوب تر است ابتدا احساساتتان را تماما درک فرمائید .

 

 

 

 

 

 

 

 

Related posts
روانشناسی

راز زندگی زیبا در چیست؟

روانشناسی

تاثیر شکرگزاری در زندگی چگونه است؟

روانشناسی زناشوییروانشناسی

همکار بودن باهمسر را چگونه مدیریت کنیم؟

روانشناسی

نئو و تحلیل این تست روانشناسی

Sign up for our Newsletter and
stay informed

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *