روانشناسی کودکان

چه گونه کودک شجاع تربیت کنیم؟

چگونه فرزندم را شجاع تربیت کنم؟
یکی مهمترین مواقعی که در تربیت خردسالان می بایست مورد علاقه قرار بخشید , شخصیت آن ها است . آنچه نوپا در آينده به آن توکل خواهد کرد , شخصیت اوست . شخصیتی که از زمان کودکی صورت میگیرد . و آنچه ستون مهم شخصیت به حساب آورده می شود , شجاعت است . شجاعت در حکم ستون فقرات شخصیت اشخاص است و فارغ از آن اشخاص کارائی خود را در نقش های اجتماعی از دست می دهند . اشخاص شجاع , خود باوری بالایی دارا‌هستند و از اینکه حقیقت را به گویش بیاورند هراسی ندارند به همین منظور این مدل افراد لاف نمی گویند .

هراس از ظلمات , واهمه از اسباب و اثاث بازي های بلند و مرتفع در شهربازی , خوف از تنهایی , خوف از پزشک معالج و آمپول , خوف از یک سگ بزرگ یا این که هیولا و بسياري موردها دیگر جز هراس های خردسالان می‌باشند . برای کودکی که از چیزی می ترسد , اندرز کردن و بیان کردن از غیر حقیقی وواقعی بودن خوف سود ای ندارد . بلکه واجب است اقداماتی انجام بشود .

نوپا ها احتمال دارد به جهت تفاوت های شخصیتی و موروثی بعضا بی پروا خیس و بعضی ديگر محافظه کارتر به جهان بیایند اما هيچکدام ترسو زائیده نمیشوند . پس اولیه کاری که در یاری به بچه برای غلبه بر ترسش بایستی انجام دهید , اعتنا به جهت یا این که نقطه آغاز خوف های وی است .

بعضا از هراس ها در خردسال ها به دلیل الگوبرداری از پدر و مادر صورت می‌گیرد برای مثال مادری که از عنکبوت می ترسد این واهمه خویش را به فرزندش منتقل می نماید زیرا پدر و مادر سر مشق و الگو طفل ها می باشند و کودک ها با تماشا خلق و حالات پدر و مادر و خانواده آغاز به شناسائی محیط ها و موقعیت امن از ناامن می کنند .

روشهایی برای ترتبیت نوپا شجاع
سر مشق باشید
در صورتی‌که می خواهید شجاعت در فرزندتان صورت بگیرد , شایسته ترین و مؤثرترین روش این است که خویش شما نیز شجاع باشید . شایسته ترین شیوه یادگرفتن , یادگرفتن عملی است . نوپا ها خوی پدر و مادر خود را نوعی بها میدانند و همت و همت می نمایند از آن تقلید نمایند . پس از این بایستی به اعمال خویش بیشتر اعتنا داشته باشید .

امداد فرمائید نوپا با خوف هایش روبرو شود
می بایست به طفل امداد کرد با ترسهای خویش روبرو شود و از آن‌ها نگریزد . اذن دهید طفل درباره با هراس ها و استدلال آن ها با شما کلام بزند , هیچگاه فرزندتان را بجهت ترسی که دارااست مضحک نکنید چه بسا در حالتی‌که برهان آن از دید شما مسخره است . اذن دهید نوباوه نگاه واقع گرایانه به زمینه واهمه پیدا نماید و آن‌گاه در‌پی راهی برای پیکار با آن باشد . مثلا در شرایطی‌که فرزندنتان به جهت ظلمت از باطن کمددیواری اتاقش می ترسد کمددیواری را خالی نمائید و اذن دهید وسایل آن را مجدد خویش طفل باطن آن قرار دهد .

تربیت فرزند شجاع , روشهای تربیت فرزند شجاع , راهکارهایی برای تربیت کودک ها شجاع
تشویق کردن نقش متعددی در ارتقا شجاعت طفل دارااست

تفاوت شجاعت و بی احتیاطی را به وی بیاموزید
شجاعت در معنای نبودن خوف نیست , شجاعت به معنای تصمیم برای انجام فعالیت صحیح در هر قوانینی است چه بسا در‌حالتی که خوف نیز وجود داشته باشد .
این به‌این معناست که خطر ها می بایست همواره در حیث گرفته شوند . برای مثال نوباوه شما بایستی بداند که در‌حالتی که ناآشنا ای در خیابان خواست به وی نزدیک شود , عمل شجاعانه این است که مورد را به یک بزرگتر گزارش دهد .

بچه را تشویق نمائید شجاع باشد
از تشویق کردن غافل نشوید . به نوباوه بگویید که قادر است شجاع باشد به این دلیل که وی چیزی از شخصیت های شجاعی که می شناسد کم ندارد . برای وی از شخصیت های شجاع مورد‌علاقه اش نظیر شخصیت های کارتونها و فیلم ها تحت عنوان مثال های شجاعت نمونه بزنید ( اما شخصیتهایی که متمدن و سبک معاش ما همخوان باشند ) , این به معنای قیاس کردن نیست . شما صرفا به بچه می‌گویید که دلیر ها شجاعند چون با ترسهایشان رو به رو می شوند و وی نیز می‌تواند یک پهلوان باشد . ولی نباید طوری خلق و خوی نمائید که نوباوه شم نماید میخواهید او‌را زیر فشار بگذارید . در شرایطی که که‌این فعالیت با نازکی صورت پذیرد نوپا از آن استقبال می نماید . همچنين در طی مدتی که نوباوه با خوف خویش روبرو می شود عباراتی نظیر ( همینه ( , ( تو خیلی شجاعی ( , ( می دونستم که از پَسِش برمیای ( , ( اینجانب به اینهمه شجاعت تو افتخار میکنم ( را به وی بگویید . می توانید از دیگر پاداش ها نیز به کارگیری فرمایید .

نگذارید فیلم های خشن ببیند
خردسال ها قوه تخیل قدرتمند دارا هستند و با تماشای فیلم های وحشیانه در گیر هراس می گردند چون این هراس ها روی توان تخیل بچه اثر میگذارد و خوف و وحشت متعددی را در بچه ساخت می نماید . و بازدارنده از شجاع بودن وی می شود .

کتاب هایی با زمینه شجاعت برای آن‌ها بخوانید
رمان و داستان هایی درباره با شجاعت برای فرزندتان بخوانید , با اعتنا به این که کودک ها در سنین پائین خویش را به جای شخصیت های روایت و روایت هایی که می شنوند قرار می دهند , شنیدن قصه هایی که در آنها اشخاص شجاعی موجود هست به نوعی از دید خل وچل روی آنان تاثیر نهاده و به‌تدریج احساس شجاع بودن را در آنان تقویت می نماید .

کودکتان را با اشخاص دیگر مقایسه نکنید
در صورتی به کودکتان بگوید مثلان فلانی از تو کوچکتر است البته از هیچ چیز نمی ترسد با این فعالیت خیر صرفا هراس را در وی کاهش نداده اید بلکه با مقایسه وی با همسالانش , عزت نفسش را از دربین برده اید .

Related posts
روانشناسی کودکان

علت كشيدن مو کودکان چیست؟

روانشناسی کودکان

مدرسه را برای دانش آموزان جذاب کنیم

روانشناسی کودکان

چه طور با حسادت فرزند بزرگتر کنار بیاییم؟

روانشناسی کودکان

شیوه های تربیت اجتماعی کودک ها

Sign up for our Newsletter and
stay informed

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *